Sıkça Sorulan Sorular

LMS sistemine giremiyorum ne yapmam gerekiyor?

LMS Sistemine, OBS kullanıcı adı (öğrenci numaranız) ve şifre bilgileriniz ile girebilirsiniz, bilgilerinizi hatırlamıyorsanız sayfada yer alan “Şifremi Unuttum” alanından şifrenizi öğrenmek üzere talepte bulunabilirsiniz.

Derslere devam zorunluluğu var mı?

Derslerinize senkron (canlı) katılamasanız dahi mutlak surette asenkron (video olarak kayıt edilmiş) derslere katılmalısınız. Uzaktan eğitim süreci öğrencilerimizin akademik gelişimlerini sağlamak adına derslerin yüzyüze değil online olarak yürütüldüğü bir mecradır. Dolayısıyla eğitim süreci derslere katılım mutlak surette aranmak kaydıyla kaldığı yerden devam etmektedir.

Çift Anadal Programı (ÇAP) / Yan Dal Programı öğrencisiyim LMS üzerinde bütün derslerim görünmüyor, ne yapmam gerekiyor?

ÇAP veya Yan Dal Programı öğrencileri, bu programlar için ayrıca kendilerine tanımlanmış öğrenci numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak ÇAP / Yan Dal Programı derslerine ulaşabilirler.

LMS’de canlı derslere nasıl katılabilirim?

LMS’de “Derslerim” menüsünden ders listenize ulaşarak hangi dersinizde canlı ders başlayacak ise ilgili dersi seçiniz. Başlayan canlı dersler “Başladı” olarak görünecektir. Üstüne tıkladığınızda canlı derslerinize giriş yapabilirsiniz.

LMS’de canlı derslerde öğretim elemanına soru sorabilir miyim?

Öğrencilerimiz derslere girdikten sonra dersi öğretim elemanı öğrencinin mikrofon özelliğini aktif etmediği sürece öğrencileri duyamaz. Öğrencilerimiz canlı ders esnasında derse katılanları ekranın sağ tarafında yer alan “Katılımcılar” alanında görürler ve ders ile ilgili sorularını “Sohbet” alanından sorabilirler.

LMS’de canlı derslerde sunum yapabilir miyim veya dosya paylaşabilir miyim?

Dosya paylaşmak isteyen öğrencilere dersin öğretim elemanı öğrenciyi katılımcılar arasından seçerek “Paylaşım” özelliğini aktif hale getirmeli. Paylaşım yetkisi verilen öğrenci tüm öğrencilerin görebildiği ekrana “Dosyalarım” alanından dosya yükleyebilir ve mikrofon özelliğini de öğretim elemanı aktif hale getirirse sunum yapabilir. 

İnternet bağlantısına erişimim yok dersleri takip edemiyorum, ne yapabilirim?

Uzaktan Eğitim süreci internet bağlantısı gerektiren ve aktif derslere katılımın önem arz ettiği bir akademik etkileşim sürecidir. Dolayısıyla öğrencilerimizin internet bağlantısı sağlayarak dersleri takip etmesi önemli, gereklidir. Gün içerisinde senkron (canlı) derslere katılamayan öğrenciler internet bağlantısı sağladıktan sonra ders içeriklerine asenkron olarak ulaşabilirler, kendileriyle paylaşılmış ders dokumanlarını indirebilirler.

Canlı dersi kaçırdım ders içeriğine nasıl ulaşabilirim?

Öğrencilerimiz canlı dersleri kaçırdıkları taktirde asenkron yani video olarak kaydedilen o derse ait dersi diledikleri zaman tekrar tekrar izleyebilirler, asenkron dersler sistemde sürekli erişilebilir olarak saklanmakta, öğrencilerimizin istifadesine açık tutulmaktadır.

Uygulama derslerini nasıl yürütüyor olacağız?

Uygulamalı dersler, bu süreçte öğrencilerimiz laboratuvarlara gelip uygulama yapamayacakları için ilgili program / bölüm başkanı kararıyla 2020-2021 Güz Yarıyılı’na kadar (yaz dönemi içerisinde) yoğunlaştırılmış biçimde veya canlı sınıflarda uygulama anlatımı şeklinde yürütülebilecektir. Uygulama derslerinin yürütülme yöntemi ile ilgili program / bölüm başkanları ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

Arasınav veya Final sınavlarına nasıl katılacağız, sınavlarımız online olarak nasıl yürütülecek?

Arasınavlar dersi veren öğretim elemanı tarafından önceden nasıl yapılacağı öğrencilerle paylaşılmak kaydıyla ödev veya online sınav olarak yapılabilecektir. Online sınav soruları da çoktan seçmeli veya açık uçlu sınav soruları şeklinde verilebilecektir. Final sınavları sadece online sınav şeklinde yürütülecektir. Öğrencilerimizin sınavlara nasıl katılabilecekleri, sınav sorularını nasıl cevaplayıp sonlandırabileceklerine dair bilgilendirme videosu en kısa zamanda https://uskudar.edu.tr/tr/uek sayfamızdan öğrencilerimiz ile paylaşılacaktır.

Sormak istediğim soruya ait cevabı bulamadım, nasıl iletişim kurabilirim?

Öğrencilerimiz, https://uskudar.edu.tr/tr/uek adresinden iletişim kurabilir, 0216 400 22 22 numaralı “Call Center” dan destek alabilir veya, https://uskudar.edu.tr/tr/uek adresimizde ekranın sağ alt köşesinde çıkan “Canlı Destek” hattından destek alabilirler.

Paylaş: