İstanbul'daki Üniversiteler

İstanbul’daki Üniversiteler Hakkında

İstanbul, iki kıtanın yakasını bir araya getiren bir şehir olmasının yanı sıra aynı zamanda bir medeniyet ve üniversiteler şehridir. Ülkenin en kalabalık şehri, en canlı şehri unvanlarının yanı sıra her anlamda fırsatlar barındıran bir üniversiteler şehri olarak da bilinmektedir. İstanbul aynı zamanda bir eğitim şehridir. İstanbul’daki üniversiteler içerisinde 40 tanesi özel 9 tanesi devlet olmak üzere toplam 49 üniversite bulunmaktadır. İstanbul’daki üniversiteler ve bu üniversitelerin gerek ulusal gerek uluslararası arenada ortaya koyduğu başarılar kalitelerini ortaya koymaktadır.

İstanbul’daki üniversitelerin sayılarının fazla olması nedeniyle İstanbul nüfusu öğrenci sayısı açısından da farklılık göstermektedir.

İstanbul’daki Üniversiteler ve Diğer Eğitim Kurumları

Nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da eğitim ihtiyacının karşılanması amacı ile İstanbul’daki üniversite sayıları hızla artarak devlet tarafından 9 üniversite kurulmuştur. Bunun yanı sıra özellikle 2006 yılından sonra özel üniversitelerin kurulması da hız kazanmıştır. Günümüzde İstanbul’daki üniversitelerin sayısı 52 olmuştur.

İstanbul’daki üniversiteler bazı alanlarda diğerlerinin önüne geçebilmektedir. Örneğin teknik eğitimi alanında bir üniversite ön planda olurken, bir diğer üniversite sosyal bilimlerde, bir diğeri ise sağlık bilimlerinde diğerlerinden önde olabilmektedir. Bu nedenle üniversite tercihi yapmadan önce üniversitenin sunduğu imkânları iyi tahlil etmek yararlı olacaktır.

Üsküdar Üniversitesi ve Sağladığı İmkânlar

İstanbul’daki üniversitelerden biri de Üsküdar Üniversitesi olup, sağladığı sosyal imkânlar ve sunduğu kaliteli eğitimi ile İstanbul’un eğitim hayatında önemli bir yere sahip vakıf üniversitesidir.

Üsküdar Üniversitesi 3 Mart 2011 tarihinde resmi olarak kurulmuştur.

NPİSTANBUL  Beyin Hastanesi, NP Feneryolu Tıp Merkezi ve NP Etiler Tıp Merkezi’nin ardından NP GRUP zincirine eklenen Üsküdar Üniversitesi, sağlam temeller üzerine oturmuştur. NP GRUP geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve geleceğin meslek fırsatlarını sunan üniversite-hastane iş birliği modeliyle, gençlere hem iyi bir meslek sahibi hem de insani değerlere sahip bireyler olmalarında öncülük etmektedir.

Üsküdar Üniversitesi, ÖSYM bursları ve Tercih bursu başta olmak üzere birçok farklı burs alternatifiyle öğrencilere burs imkânları sunmaktadır. 

Paylaş: