İstanbul'daki Üniversiteler

İstanbul’daki Üniversiteler Hakkında

İstanbul, iki kıtanın yakasını bir araya getiren bir şehir olmasının yanı sıra aynı zamanda bir medeniyet ve üniversiteler şehridir. Ülkenin en kalabalık şehri, en canlı şehri unvanlarının yanı sıra her anlamda fırsatlar barındıran bir üniversiteler şehri olarak da bilinmektedir. İstanbul aynı zamanda bir eğitim şehridir. İstanbul’daki üniversiteler içerisinde 40 tanesi özel 9 tanesi devlet olmak üzere toplam 49 üniversite bulunmaktadır. İstanbul’daki üniversiteler ve bu üniversitelerin gerek ulusal gerek uluslararası arenada ortaya koyduğu başarılar kalitelerini ortaya koymaktadır.

İstanbul’daki üniversitelerin sayılarının fazla olması nedeniyle İstanbul nüfusu öğrenci sayısı açısından da farklılık göstermektedir.

İstanbul’daki Üniversiteler ve Diğer Eğitim Kurumları

Nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da eğitim ihtiyacının karşılanması amacı ile İstanbul’daki üniversite sayıları hızla artarak devlet tarafından 9 üniversite kurulmuştur. Bunun yanı sıra özellikle 2006 yılından sonra özel üniversitelerin kurulması da hız kazanmıştır. Günümüzde İstanbul’daki üniversitelerin sayısı 52 olmuştur.

İstanbul’daki üniversiteler bazı alanlarda diğerlerinin önüne geçebilmektedir. Örneğin teknik eğitimi alanında bir üniversite ön planda olurken, bir diğer üniversite sosyal bilimlerde, bir diğeri ise sağlık bilimlerinde diğerlerinden önde olabilmektedir. Bu nedenle üniversite tercihi yapmadan önce üniversitenin sunduğu imkânları iyi tahlil etmek yararlı olacaktır.

Üsküdar Üniversitesi ve Sağladığı İmkânlar

İstanbul’daki üniversitelerden biri de Üsküdar Üniversitesi olup, sağladığı sosyal imkânlar ve sunduğu kaliteli eğitimi ile İstanbul’un eğitim hayatında önemli bir yere sahip vakıf üniversitesidir.

Üsküdar Üniversitesi 3 Mart 2011 tarihinde resmi olarak kurulmuştur.

NPİSTANBUL  Beyin Hastanesi, NP Feneryolu Tıp Merkezi ve NP Etiler Tıp Merkezi’nin ardından NP GRUP zincirine eklenen Üsküdar Üniversitesi, sağlam temeller üzerine oturmuştur. NP GRUP geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve geleceğin meslek fırsatlarını sunan üniversite-hastane iş birliği modeliyle, gençlere hem iyi bir meslek sahibi hem de insani değerlere sahip bireyler olmalarında öncülük etmektedir.

Üsküdar Üniversitesi, ÖSYM bursları ve Tercih bursu başta olmak üzere birçok farklı burs alternatifiyle öğrencilere burs imkânları sunmaktadır. 


İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan ise en önemli şehri. Farklı birçok kültürü bir araya getiren İstanbul, en gözde üniversiteleri de sınırlarında barındırıyor.

Üniversiteler şehri; İstanbul

İstanbul, iki kıtanın yakasını bir araya getiren bir şehir olmasının yanı sıra aynı zamanda bir medeniyet ve üniversiteler şehri. Ülkenin en kalabalık ve en canlı şehri olmasının yanı sıra her anlamda fırsatlar barındıran İstanbul, üniversite öğrencileri için de önemli fırsatlar sunuyor. Bu nedenle adayların hayalini İstanbul’daki üniversiteler süslerken adayların tercihlerinde ilk sıraları İstanbul’daki üniversiteler oluşturuyor.

İstanbul’da 57 üniversite var

İstanbul’da 13 devlet üniversitesi, 44 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 57 üniversite bulunuyor. Bunlar dışında İstanbul’da 4 tane Vakıf Meslek Yüksekokulu var. İstanbul’da öğrenim gören öğrenciler eğitim olanakları ve sosyal imkânların yanında teorik olarak öğrendiği bilgileri uygulama fırsatı da yakalıyor. Öte yandan İstanbul, öğrencilere henüz okul aşamasındayken uygulama imkânı sağlıyor ve kendi harçlığını çıkarmak isteyen öğrenciler için de pek çok iş imkânı sunuyor.

İstanbul’daki üniversiteler alternatifler sunuyor

İstanbul’daki üniversiteler sahip oldukları imkânlar ve verdikleri eğitimle adaylar için çeşitlilik de  sunuyor. Teknik eğitim alanında güçlü olan üniversitelerin yanı sıra sosyal bilimler alanında güçlü ya da sağlık bilimlerinde öncü olan üniversiteler de İstanbul’da yer alıyor.  Bunun yanı sıra İstanbul’da harp okulları da bulunurken; hava ve deniz harp okulları da öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği üniversiteler arasında yer alıyor. Üniversite adaylarının tercih yapmadan önce sadece üniversitelerin taban puanlarını değil üniversitenin sunduğu imkânları da iyi tahlil etmeleri öneriliyor.  

13 Devlet, 44 Vakıf, 4’ü Vakıf Meslek Yüksek Okul olmak üzere toplam 61 üniversiteye ev sahipliği yapan İstanbul, Türkiye’deki üniversitelerin %30’unu bünyesinde barındırıyor.

İstanbul’daki vakıf üniversiteleri, devlet üniversiteleri, vakıf meslek yüksekokullarını sizler için derledik…  

Devlet Üniversiteleri

 

 1. İstanbul Üniversitesi
 2. Marmara Üniversitesi
 3. Boğaziçi Üniversitesi
 4. İstanbul Teknik Üniversitesi
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi
 6. Mimar Sinan Üniversitesi
 7. Türk-Alman Üniversitesi
 8. Galatasaray Üniversitesi
 9. İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 10. Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 11. Milli Savunma Üniversitesi
 12. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa
 13. Türkiye Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi


Vakıf Üniversiteleri

 

 

 1. Üsküdar Üniversitesi
 2. Bahçeşehir Üniversitesi
 3. Yeditepe Üniversitesi
 4. Beykent Üniversitesi
 5. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 6. İstanbul Aydın Üniversitesi
 7. Koç Üniversitesi
 8. İstanbul Gelişim Üniversitesi
 9. İstanbul Okan Üniversitesi
 10. İstanbul Kültür Üniversitesi
 11. Sabancı Üniversitesi
 12. Özyeğin Üniversitesi
 13. Maltepe Üniversitesi
 14. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 15. Kadir Has Üniversitesi
 16. Haliç Üniversitesi
 17. Doğuş Üniversitesi
 18. Altınbaş Üniversitesi
 19. İstanbul Şehir Üniversitesi
 20. Acıbadem Üniversitesi
 21. Piri Reis Üniversitesi
 22. İstanbul Bilim Üniversitesi
 23. MEF Üniversitesi
 24. Bezmialem Vakıf Üniversitesi
 25. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi
 26. İstanbul Kent Üniversitesi
 27. Beykoz Üniversitesi
 28. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
 29. Fenerbahçe Üniversitesi
 30. Biruni Üniversitesi
 31. Gedik Üniversitesi
 32. Işık Üniversitesi
 33. İstanbul Arel Üniversitesi
 34. İstanbul Esenyurt Üniversitesi
 35. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
 36. İstanbul Rumeli Üniversitesi
 37. Nişantaşı Üniversitesi
 38. Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 39. İstanbul Medipol Üniversitesi
 40. Lokman Hekim Üniversitesi
 41. İstanbul Atlas Üniversitesi
 42. Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi (Kurulum Aşamasında)
 43. İbn-i Haldun Üniversitesi
 44. İstanbul Bilim Üniversitesi


Vakıf Meslek Yüksekokulları

 

 

 1. Avrupa Meslek Yüksekokulu
 2. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu
 3. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu
 4. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu