Prof. Dr. İbrahim Özdemir yeni kitabi raflardaki yerini aldı

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Dekanı ve Çevre Ahlakı Forumu Direktörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir’in Care for Creation: An Islamic Perspective (Yaratılışı Korumak: İslami Bir Perspektif) isimli kitabı İngiltere’de bulunan Viverealtrimenti Yayınevi tarafından yayınlandı. 

Yeni kitabın adını Yunus Emre’nin “Yaratılanı Severiz Yaradan Dolayı” deyişinde ilham alarak hazırladığını vurgulayan Prof. Dr. Özdemir kitabının çevreyi koruma konusuna islami bir bakış açısını sunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özdemir, günümüzde iklim değişikliği ve çevre sorunlarının dünyanın gündemine olduğunu; dünyadaki 1.8 milyar Müslümanın çevre anlayışının çok önemli olduğunu vurgulayarak "Bu kitabımda, çevreye ilişkin İslami ilkeleri ortaya koymaya çalıştım. Amacım Müslümanların çevreyi nasıl gördüklerini veya nasıl görmeleri gerektiğini açıkça ortaya koymak" olduğunu ifade etti.

Çevreyle daha uyumlu bir hayatın mümkün olduğunu ve bu konuda umudunu koruduğunu belirten Prof. Dr. Özdemir: "Eğer bu küçük çalışma çevre bilincinin gelişmesine yardımcı olursa, bundan tüm insanlık kazançlı çıkacaktır. Çünkü çevre hepimize aittir. Ya da daha doğru bir ifadeyle, Allah tarafından hepimize emanet olarak verilmiştir çevre. Dolayısıyla en büyük sorumluluğumuz bu emanete en iyi şekilde davranmak, onu kirletmemek ve yok etmemek olmalıdır. Ayrıca, yapılması gerekenler şimdi ve burada yapılmalıdır; hiçbir şeyi yarına bırakmamalıyız." “dedi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)