TÜİK istihdam göstergelerinde sağlık bölümleri dikkat çekiyor…

Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri, 2021 TÜİK tarafından açıklandı. Sağlık ve refah en yüksek istihdam oranına sahip lisans alanı olurken, Çocuk Gelişimi bölümü %94,3 ile ilk on bölüm içinde yer alıyor. Öte yandan ilk iş bulma süresinin en kısa olduğu lisans bölümü ise Dil ve Konuşma Terapisi olarak öne çıkıyor.

Sağlık ve refah en yüksek istihdam oranına sahip lisans alanı 

2021 yılı TÜİK Yükseköğretim istihdam göstergelerine göre; lisans mezuniyet alanları göz önüne alındığında, kayıtlı istihdam oranının en yüksek olduğu ilk beş eğitim ve öğretim alanı; sağlık ve refah (%82,7), eğitim (%77,8), mühendislik, imalat ve inşaat (%77,8), bilişim ve iletişim teknolojileri (%76,7) ile doğa bilimleri, matematik ve istatistik (%72,3) olarak gerçekleşti.

Çocuk Gelişimi bölümü %94,3 ile ilk on bölüm içinde yer alıyor

TÜİK’in açıkladığı verilere göre lisans seviyesinde en yüksek kayıtlı istihdama sahip olan bölümler arasında çocuk gelişimi bölümü de yer alıyor. %94,3 ile Çocuk Gelişimi bölümü ilk on bölüm içinde yer alıyor. Üsküdar Üniversitesi bu bağlamda Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Çocuk Gelişimi programlarıyla öğrencilerine katkı sağlamaya devam ediyor.

En yüksek istihdam oranına sahip ön lisans alanlarından biri %71,3 ile mühendislik

Ön lisans mezuniyet alanları göz önüne alındığında, kayıtlı istihdam oranının en yüksek olduğu ilk beş eğitim ve öğretim alanından birinci sırada %71,3 ile mühendislik yer alıyor. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültesi kapsamında Adli Bilimler (Türkçe), Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce), Biyomühendislik (İngilizce), Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce), Endüstri Mühendisliği (İngilizce), Kimya Mühendisliği (İngilizce), Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce), Moleküler Biyoloji ve Genetik (Türkçe) ve Yazılım Mühendisliği (İngilizce) eğitimlerine yer veriliyor.

7,7 ay ile sağlık ve refah ilk iş bulma süresinin en kısa olduğu lisans alanı

Lisans mezunlarında ortalama iş bulma süresi 13,6 ay olarak gerçekleşirken, bu süre ön lisans mezunları için 14,8 ay olarak hesaplandı. İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu lisans alanı ise 7,7 ay ile sağlık ve refah oldu.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 13 Bölümü ile Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise 37 Bölümü ile sağlık alanında ülkemizin ihtiyacı olan iş gücünü karşılamak için eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üsküdar Üniversitesi uygulama ve bilim ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi onunla birlikte Etiler ve Feneryolu tıp merkezleri, sağlık alanında eğitim gören öğrencilere staj ve iş imkanı da sağlıyor.

Lisans mezuniyet alanları göz önüne alındığında, ilk iş bulma süresinin en kısa olduğu ilk beş eğitim ve öğretim alanı; sağlık ve refah (7,7 ay), eğitim (10,9 ay), mühendislik, imalat ve inşaat (11,0 ay), bilişim ve iletişim teknolojileri (11,6 ay) ile hizmetler (12,4 ay) olarak gerçekleşti.

İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu lisans bölümü Dil ve konuşma terapisi

İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu lisans bölümü ise dil ve konuşma terapisi oldu. Lisans mezunlarının mezuniyetleri sonrası ilk iş bulma süre ortalamasının en kısa olduğu beş bölüm; dil ve konuşma terapisi (2,4 ay), güvenlik bilimleri (3,0 ay), görme engelliler öğretmenliği (3,4 ay), zihin engelliler öğretmenliği (3,7 ay) ve işitme engelliler öğretmenliği (3,8 ay) oldu. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Dil ve Konuşma Terapisi lisans programında öğrencilere mesleki bilgi ve beceriyi kazandırmaya yönelik sistematik bir eğitime yer veriliyor.

Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’nin davranış bilimleri ve sağlık alanındaki ilk tematik üniversitesi olurken, Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İnsan ve Toplum Bilimleri ve İletişim Fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun yanı sıra Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Bağımlılık ve Adli Bilimler, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü ile 22 bin 500 öğrencisine 5 ayrı yerleşkede üst düzey kalitede eğitim sunuyor.

 

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)