Araştırma, Top Social Media Articles ListesindeÜsküdar Üniversitesi, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi bilimsel işbirliği ile Bioresource Technology Report dergisinde yayınlanan çalışma sosyal medyada 2019-2020 makaleleri arasında Top Social Media Articles kategorisinde en çok dikkat çeken makale olarak birinci sırada listelendi.

“Atık sudan elektrik üretildi!”

Kenevir metabolitlerinden elektrik üretimi başlıklı çalışmada, kenevir metabolitleri ile kirletilmiş atık sular kullanılarak, biyoyakıt hücreleri ile elektrik üretimi gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda biyogiderimi yapılması ele alındı. Araştırmada, kenevirin temel etken maddesinin ürünlerini içeren atık sudan elektrik üretildi.

Çalışmada, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere Moleküler Biyololoji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi ve PROMER Müdürü Prof. Dr. Tunç Çatal, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Vildan Enisoğlu Atalay, Kişiye Özel Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİMER) Müdürü Uzm. Selma Özilhan, Uzm. Murat Özdemir ve İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Hakan Bermek araştırmacı olarak yer aldı.

“İdrarla elektrik üretimi mümkün!”

Moleküler Biyololoji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi ve PROMER Müdürü Prof. Dr. Tunç Çatal, konuyla ilgili şu görüşleri aktardı: “Araştırmanın NPİSTANBUL Beyin hastanesi ile bilimsel işbirliğinde yürütülmüş olması, özgün sonuçlar ortaya koymamıza yardımcı oldu. Çalışmalarımız, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi bilimsel işbirliği ile devam etmektedir.”

Çatal, idrar kullanılarak herhangi bir ön muameleye gerek kalmaksızın elektrik üretiminin mümkün olabildiğinin, bu çalışma ile doğaya idrarla karışarak tahribata yol açan kenevir metabolitlerinin dikkate değer oranda giderilebildiğinin altını çizdi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)