Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üsküdar Üniversitesi

Türkiye, koronavirüs vakalarının azalmaya başlaması ile normalleşme sürecine geçmeye hazırlanıyor. Normalleşme sürecine tedbirli bir şekilde geçmek için eğitim alanında da önemli adımlar atılıyor. Bu adımlardan biri de Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından açıklanan üniversitelerin açılması kararı oldu. Öğrencilerinin merakla beklediği üniversiteler ne zaman açılacak? Sorusu YÖK’ün yayınladığı açıklama ile netlik kazandı.

Üniversiteler 15 Haziran’da mı açılacak?

Koronavirüs nedeniyle eğitim alanında birçok yenilik yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitime ara vererek online eğitime geçti. Yükseköğretim Kurulu’da üniversite öğrencileri için uzaktan eğitime geçildiğini ilan etti. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Hazirandan 2020‘den itibaren üniversitelerin akademik takvime dönebilir” dedi. Yapılan açıklama sonrası gözler YÖK’e çevrildi. YÖK, konu ile ilgili web sitesi üzerinden duyuru yayınladı.

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversitelerin açılacağı tarih belli oldu!

23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim alan üniversite öğrencileri için okulların açılacağı tarih belli oldu. Kabine Toplantısı‘nda 15 Hazirandan 2020‘den itibaren üniversitelerimizin akademik takvime dönebileceği kararı alındı. Kararın ardından YÖK açıklama yaptı. YÖK, “Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca Kovid-19 salgınının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla, 15 Haziran 2020 tarihinden sonra üniversitelerimizde de normale dönüşün ilk aşaması bu şekilde tedrici olarak başlayacaktır” dedi.

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Akademik takvimi senato belirleyecek!

YÖK, üniversitelerimizin akademik takvimlerine ilişkin katı kurallarla tayin edilmiş başlangıç ve bitiş tarihleri bulunmadığını belirterek akademik takvimin belli bir çerçevede üniversitenin kendi yetkili kurulları tarafından belirlenebileceğini belirtti.
YÖK, “Akademik takvim belli bir çerçevede üniversitenin kendi yetkili kurulları tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerimizde akademik takvimler bu tarihten sonra belirlenebilir ve bahar döneminde uzaktan öğretimle verilemeyen özellikle uygulama derslerine ilişkin süreçler; kademeli ve koruyucu önlemler alınarak, makul düzeyde öğrenci sayısı ile 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren yukarıda geçen önkoşulun gerçekleşmiş olması şartıyla kurgulanabilir. Üniversitelerimizin senatoları “kendi koşullarını dikkate alarak” kendilerine en uygun takvimi belirleyebilecektir” dedi.

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi ne zaman açılıyor?

Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin merakla beklediği okullar ne zaman açılacak?, Finaller okulda mı yapılacak? Soruları 7 Mayıs 2020 Senato Toplantısı sonrası karara bağlandı. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, alınan kararı Twitter hesabı üzerinden öğrencilere duyurdu.

Finaller ve Bütünleme sınavları nasıl yapılacak?

Üsküdar Üniversitesi web sitesinde yayınlanan karara göre; “Üniversitemiz Fakülte/Enstitü/SHMYO bünyesinde 2019-2020 Eğitim öğretim yılı Bahar döneminde yapılacak Final ve Bütünleme sınavlarının, ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olacak şekilde Uzaktan Eğitim yöntemiyle (çoktan seçmeli, açık uçlu, ödev, proje vb.) yapılmasına senatomuz tarafından oy birliğiyle karar verilmiştir” dedi.

Üsküdar Üniversitesinin final ve bütünleme sınavları ile ilgili yayımladığı duyuruya linkten ulaşabilirsiniz: https://uskudar.edu.tr/tr/icerik/5187/final-ve-butunleme-sinavlariyla-ilgili-onemli-duyuru