Ortopedik Protez ve Ortez öğrencileri Otto Bock firmasını gezdi…

Haber ile ilişkili SDG etiketleri

DOI : https://doi.org/10.32739/uha.id.48187

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Ortopedik Protez ve Ortez Programı Otto Bock firmasına gezi düzenledi. Etkinlik süresince Protez Ortez Teknikeri Lokman Sağlık, Otto Bock’ daki atölyeleri gezdirerek cihazların ve malzemelerin kullanımları hakkında öğrencilere bilgi verdi. Myoelektronik ve Biyonik el uygulamaları hakkında da öğrencilere seminer düzenlendi. 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Ortopedik Protez ve Ortez Program öğrencileri Otto Bock firmasını ziyaret etti. 

Öğrenciler düzenlenen gezi kapsamında ortopedi teknolojisi alanında faaliyet gösteren, protez alanında dünya pazar lideri ve ortez, tekerlekli sandalye ve dış iskelet alanında lider tedarikçilerden biri olarak bilinen Otto Bock firmasını görme şansı buldu. 

Biyonik el uygulamaları hakkında bilgi edindiler

Gezide Myoelektronik ve Biyonik el uygulamaları hakkında seminer verildi. Protez Ortez Teknikeri Lokman Sağlık, Myoelektronik sinyaller hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Sağlık; “Mikrovolt aralığında bir elektrik voltajı uzuv kasının kasılması sırasında cildin yüzeyinde ölçülebilir. Bu ölçülebilen sinyale myoelektronik sinyal denir. Bu tür sinyallerin zaman içerisindeki ölçümüne ise elektromiyografi denir. Sinyaller eğriler şeklinde kaydedilir.” dedi. 

Elektrot uygulamalarından bahsedildi

Gezi boyunca, Protez Ortez Teknikeri Lokman Sağlık Üsküdar Üniversitesi Ortopedik Protez ve Ortez Program öğrencilerine bilgi aktardı. Elektrot uygulamalarından bahseden Sağlık; “Açıkça ayrılabilen iyi seviyede alınmış kas sinyalleri güvenli protez kullanımı için gereklidir. Bu nedenle iki elektrot konumu belirlendikten sonra bilgisayar yazılımı kullanarak sinyallerin ayrımını ve kalitesini test ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Etkinlik, öğrencilerin pratik uygulama yapmasından sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.  

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)