Evrensel İnsanî Değer ve Haklar Manifestosu Uluslararası Konferansta sunuldu…

DOI : https://doi.org/10.32739/uha.id.47929

17-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ukrayna Ternopil Devlet Pedagoji Üniversitesi'nde düzenlenen "Modern Dünyada İnsani Değerler: Teorik Analiz ve Uygulamaları" VI. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Konferansı'nda, Üsküdar Üniversitesi ve Kazakistan Astana Avrasya Ulusal Üniversitesi'nin ortaklaşa hazırladığı "Evrensel İnsanî Değer ve Haklar Manifestosu" sunuldu.

Açılış konuşmaları kapsamında Ternopil Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bohdan Buyak, Polonya Humanitas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tomasz Kuk söz alırken Üsküdar Üniversitesi'nden RİNAP Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlham Miraç da günümüz dünyasında insanî değerlerin önemini vurgu yaptı.

Miraç, konuşmasında Üsküdar Üniversitesi ve Kazakistan Astana Avrasya Ulusal Üniversitesi ortaklığında hazırlanan “Evrensel İnsani Değer ve Haklar Manifestosu’ na dikkat çekti. 

Prof. Dr. İlham Miraç şu ifadeleri kullandı: 
"İnsanlık yirmi birinci yüzyılın yeni bir küresel iş birliği çağının habercisi olacağını umuyordu. Ancak ilk çeyreğin sonunda bunun maalesef gerçekleşmediğini gördük. Irkçılık ve yabancı düşmanlığı, eşitsizlikler ve korkunç insan hakları ihlalleri hızla artıyor. Temel açılardan dünya tersine dönmüştür ve bir kez daha tehlike altındadır. Tehdit küresel ölçekte ölümcül bir savaş olduğu için riskler küçümsenemez. Çünkü çatışmalar derinleşmiş ve yeni tehlikeler ortaya çıkmıştır. Nükleer silahlara ilişkin küresel kaygılar soğuk savaştan bu yana en yüksek seviyededir ve dahası iklim değişikliği büyük ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Bugün bizler ırk, renk, din, dil, inanç, kültür ve ülke ayırımı yapmaksızın cömert gezegenimizin daha yaşanabilir, adil, barışçıl ve sürdürülebilir olması için; ihmal edilen değerleri hatırlatmak istiyoruz."

Evrensel İnsani Değer ve Haklar Manifestosuna dünyadan ilgi…

Manifesto Ukraynacaya çevrilecek ve konferans materyallerinde yayınlanacak. Yaklaşık 200 katılımcının yer aldığı konferansta manifesto, Ukrayna Pereyaslav Üniversitesi ve İzmail Devlet Üniversiteleri de dahil olmak üzere birçok üniversite tarafından beğenildi ve imzalanmak istendi.

Küresel barışa katkı hedefleniyor…

Prof. Dr. İlham Miraç, hazırlanan manifestonun günümüz dünyasında insanî değerlerin önemini ve korunması gerektiğini hatırlatarak küresel barış ve adalete katkıda bulunmayı amaçladığını sözlerine ekledi. 

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)