En etkili CV nasıl hazırlanmalı?

En etkili CV nasıl hazırlanmalı?

Üsküdar Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından organize edilen, İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunlar Semineri Emir Nebi konferans salonunda gerçekleşti. Seminere Babuda İnsan Kaynakları Yönetici Ortağı Eda Dağdelen katıldı. Dağdelen; mezun öğrencilere, CV hazırlama ve mülakatlara kadar birçok bilgi verdi.

“CV'ler kısa ve öz olmalı”

“CV'lerin öneminin büyük olduğunun altını çizen Eda Dağdelen “Hâlâ bizlere sayfalarca cv gönderen arkadaşlar var hatta en son 23 sayfa cv gönderen bir kişi olmuştu” dedi.

CV’nin kısa ve öz olması, yeni mezunlar için en fazla 2 sayfa olması gerektiğini belirten Dağdelen, “İmla kuralları bir diğer önemli olan konu. Bu sadece cv için geçerli değil. Bütün kariyer hayatınız boyunca imla kurallarını bilmeniz gerekmektedir. Öte yandan sizi diğerlerinden ayıracak karşınızdakileri inandıracak bir ön yazı yazmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Ters kronoloji yapmak çok önemli”

Bir sekiz yıl önce istatistiklere baktığımızda bir cv incelenme süresi 3-5 dakika arasında olduğunu söyleyen Dağdelen “günümüzde özellikle büyük şehirlerde 3 saniye civarında, bu yüzden ters kronoloji yaparak en son gerçekleştirilen işleri en başa almak çok önemli çünkü bu yöntemle seçilebilir ve ayırt edilebilir olacaksınız” dedi.

En etkili CV nasıl hazırlanmalı? 2

“Geç kaldığımız için elenmek pek hoş olmayacaktır”

Mülakattan da bahseden Dağdelen, “Mülakata gitmeden önce şirket veya nerede yapılacaksa önceden bilgilenirseniz, mülakat sırasında bu bilgiler size fayda sağlayacaktır. Her mülakatta olduğu gibi zaman çok önemlidir. Çok istediğimiz bir yerden, mülakata geç kaldık diye elenmek pek hoş olmayacaktır” dedi.

“Stres mülakatını doğru bulmuyorum”

Mülakatın inceliklerine değinen Dağdelen şunları söyledi: “Artık mülakatlarda bir takım farklı sorular sorulmaktadır bunlara örnek vermemiz gerekirse neyi kötü yaparsın?  Ne kadar tuhafınız? Gibi sorular sorulabilir. Ülkemizde uygulanan stres mülakatını doğru bulmuyorum. 2 yıldır insan kaynaklarında çalışan birinin stres mülakatı yapması doğru değil. Bizler böyle konularda, ilgili alanlarda uzman kişilerden yardım alıyoruz. Şu an stressiz bir iş zaten düşünülemez. Profesyonel iş hayatında rahat, stressiz bir işte hiç çalışmadık umarım çalışırız.”

“Doğrudan ret değildir”

Tecrübeli eleman aranıyor diyen yerlere başvuru yapmanın doğrudan ret olmadığından bahseden Dağdelen,  “eğer hiç tecrübeniz yoksa CV'yi dolu şekilde, dikkatlerini çekecek şekilde doldurmak gerekiyor. Bir mezun daha önce kadrolu olarak hiç çalışmamıştır fakat kendine çok fazla şey katmıştır, bu gibi durumlarda işe alımı sağlanabilir” diye konuştu.

Program toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından sona erdi.

En etkili CV nasıl hazırlanmalı? 3

Haber-Fotoğraf: Betül Yiğit
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)