2. CRISPR-CAS9 DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesinde yapıldı

2. CRISPR-CAS9 DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesinde yapıldı


DNA hasarı nedeniyle zararlı protein üretimine neden olan bozuklukların DNA’da yapılacak müdahale ile ortadan kaldırılmasını sağlayan CRISPR/Cas9 çalıştayı ikinci kez Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı. Çalıştay, uygulamalı olmasıyla Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilirken yöntem, genetik hastalıkların ortadan kaldırılması açısından oldukça önem taşıyor.


CRISPR/Cas9 yöntemi; DNA hasarı neticesinde ya fazla protein üretimi ya da fonksiyonel olmayan, hatta zararlı protein üretimine neden olan bozuklukların ve genetik hastalıkların DNA’da yapılacak müdahale ile ortadan kaldırılmasını sağlıyor.


2012 yılında ortaya konulan bu yöntem; hızlı, kolay ve ucuz bir yöntem olması yönüyle de dikkat çeken bir metot olarak görülüyor. Özellikle kalıtsal nedenlere bağlı hastalıkların ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bir yöntem olması da ayrı bir özelliği.


2. CRISPR-CAS9 DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesinde yapıldı 2


Hastalık etmeni bozuk DNA’nın düzeltilerek hastalıklı yerlerdeki hücrelere tekrar verilmesi nedeniyle DNA AMELİYATI=DNA DÜZENLEME tekniği olarak da bilinen yöntem, bu özellikleriyle de önümüzdeki yıllarda genetik hastalıkların, kanserin, diyabetin, enfeksiyon hastalıklarının ve bunlar gibi birçok sağlık probleminin ortadan kaldırılması açısından oldukça önemli bir yer tutacağı, oldukça ümit verici bir teknik olacağı da düşünülmekte.


CRISPR/Cas9 yöntemine ilişkin Türkiye’nin ilk uygulamalı çalıştayı geçen yıl Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirilmişti. Bu yıl ikincisi yapılan çalıştaya İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda akademik personel, hekim, öğrenci ve profesyoneller katıldı.


2. CRISPR-CAS9 DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesinde yapıldı 3


2. CRISPR-CAS9 DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesinde yapıldı 41 gün süren çalıştayın ilk oturumu in silico/bilgisayarlı eğitim, öğleden sonra ise laboratuvarda uygulama yapıldı.


Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu’nun organizasyonunda gerçekleştirilen çalıştaya eğitimci olarak Abdullah Gül Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Kaplan, Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cihan Aydın, Acıbadem Üniversitesinden Dr. Cihan Taştan, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Doluca ve GENZ Biyoteknoloji'den Umut Ağyüz katıldı.


Çalıştayın sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)