Üniversite Puan Hesaplama

Üniversite Puan Hesaplama

Değişen üniversite sınav sistemi ile birlikte üniversite puan hesaplamada da değişiklikler olacaktır.

Önceki yıllarda Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 6; Lisans Yerleştirme Sınavı’nda 12 olmak üzere toplam 18 puan türü vardı. Bu yıldan itibaren Temel Yeterlilik Sınavında 1; Alan Yeterlilik Sınavında Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel, Dil puanları olmak üzere 4 puan türü olacaktır. Bu yıldan itibaren her iki sınavda da üniversite puan hesaplamada 5 puan türü hesaplanacaktır. Puan türünde yapılan bu sadeleştirme sınava girecek olan öğrencilerin puan türleri ile ilgili tereddütlerini azaltacaktır.

Üniversite Puan Hesaplama gerçekleştirilirken;

Öğrenciler geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da hesaplanan puanları ile tercih yapacaklardır. TYT’de 150 barajını geçenler ön lisans programlarını, AYT’de 180 barajını geçen öğrenciler lisans bölümlerini tercih edebileceklerdir. 

Eski sistemde üniversite puan hesaplama sonrasında tercihler yapılırken bir önceki senenin oluşan puanları dikkate alınmaktaydı. Değişen sistemle birlikte geçen yılın puanları 2018 tercihlerinde bir veri olmayacaktır. 2018 tercih döneminde tüm üniversiteler için mevcut durumda üniversite taban puanları görülemeyecektir. Üniversite puan hesaplamaları tamamlanıp sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin puanlarından yola çıkılarak bir kısım istatistik bilgiler oluşturulacaktır.

Üniversite Puan Hesaplama konusunda;

Üniversite puan hesaplamaları ve tercihler sonrasında yerleşmelerde en önemli hatalardan biri de yanlış tercihtir. Bu yılki gibi sistem değişikliklerinin olduğu zamanlarda doğru tercih yapmak, yerleşmede daha da önemli bir hale gelmektedir. Öğrencilerin tercihlerinde mutlaka uzman kişilerden yardım alarak birlikte bir liste oluşturmaları yanlış tercihlerin önüne de geçecektir.

Üniversite Sınavı ile ilgili olarak tüm detaylara Mart ayında yayınlanacak başvuru kılavuzunda ulaşabileceğiz.