Türkiye’de ve İstanbul’da İyi Üniversiteler

Türkiye’de ve İstanbul’da İyi Üniversiteler

ürkiye genelinde olduğu gibi İstanbul’da da iyi vakıf ve devlet üniversiteleri bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan üniversitelerin hem staj hem de mezun olduktan sonra iş olanakları diğer illere göre daha fazladır. İyi bir üniversitenin bölümüne yerleşmek için hem iyi bir puanın hem de puana bağlı iyi bir başarı sırasının olması gerekir.

Türkiye’de ve İstanbul’da İyi Üniversiteler ve Baraj Başarı Sıraları

Ayrıca aday bazı bölümleri tercih etmek için ilgili başarı sırasının içinde olması gerekir. İlgili bölümlerin başarı sırasını şöyle açıklanabilir:

Tıp Fakültesini tercih etmek en düşük 40 bininci (40.000)

Hukuk Fakültesini tercih etmek en düşük 150 bininci (150.000)

Mimarlık Fakültesini tercih etmek en düşük 200 bininci (200.000)

Mühendislik Fakültesini (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç) tercih etmek en düşük 240 bininci (240.000)

Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil) En düşük 240 bininci (240.000)

Türkiye’de ve İstanbul’da İyi Üniversitelerin Ulaşımı

Üsküdar Üniversitesi olarak İstanbul’un hem tarihi açıdan önemli bir ilçesi hem de lokasyon olarak merkezi bir yerde olması nedeniyle İstanbul’da tercih edilen bir vakıf üniversitesidir. Çünkü ulaşım anlamında metrobüs, marmaray, metro ve vapur hatları kullanılmaktadır. Özellikle ikinci öğretimde dersler akşam geç saatlere kadar devam etmektedir, dolayısıyla Üsküdar Üniversitesi merkezi bir yerde olduğu için ulaşım olarak da çok avantajlı bir üniversitedir.