2 Yıllık Sağlık Bölümleri

2 Yıllık Sağlık Bölümleri laboratuvar

2 Yıllık Sağlık Bölümleri Nelerdir?

Son yıllarda ön lisans programları arasında özellikle iki yıllık sağlık bölümleri öğrenciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. İki yıllık sağlık bölümlerinin tercih edilme nedeni sağlık alanında olan açık ve taleple birlikte ön lisans programlarının öğrenciyi kısa sürede mesleğe hazırlamasıdır.

2 yıllık sağlık bölümlerini tercih etmedeki diğer bir neden ise, sağlık alanındaki meslek elemanı talebinin süreklilik göstermesidir. Bu alanlar bu özelliklerinden dolayı da geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

2 Yıllık Sağlık Bölümleri Hakkında ?

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında tematik üniversite olarak yola çıkan Üsküdar Üniversitesinde 38 adet program mevcuttur. İki yıllık sağlık bölümlerinin pek çoğunda ikinci öğretim de verilmektedir.  TYT’de 150 barajını geçtikten sonra ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Üsküdar Üniversitesinde çok sayıda iki yıllık sağlık bölümü bulunmaktadır.

2 Yıllık Sağlık Bölümleri; Acil Durum ve Afet Yönetimi, Ağız ve Diş Sağlığı (N.Ö.-İ.Ö), Ameliyathane Hizmetleri (N.Ö.-İ.Ö), Anestezi (N.Ö.-İ.Ö), Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Çevre Sağlığı Çocuk Gelişimi (N.Ö.-İ.Ö), Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri, Diş Protez Teknolojisi (N.Ö.-İ.Ö), Diyaliz (N.Ö.-İ.Ö), Eczane Hizmetleri (N.Ö.-İ.Ö), Elektronörofizyoloji (N.Ö.-İ.Ö), Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Evde Hasta Bakımı, Fizyoterapi (N.Ö.-İ.Ö), Gıda Teknolojisi, İlk ve Acil Yardım (N.Ö.-İ.Ö), İş Sağlığı ve Güvenliği (N.Ö.-İ.Ö), Laboratuvar Teknolojisi, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Odyometri (N.Ö.-İ.Ö), Optisyenlik (N.Ö.-İ.Ö), Ortopedik Ortez ve Protez, Otopsi Yardımcılığı, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Perfüzyon Teknikleri, Radyoterapi, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (N.Ö.-İ.Ö), Sosyal Güvenlik, Sosyal Hzimetler (N.Ö.-İ.Ö), Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik (N.Ö.-İ.Ö), Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (N.Ö.-İ.Ö), Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Tıbbı Aromatik Bitkiler, Yaşlı Bakımı programlarıdır.

Sağlık Bölümleri Uygulamalı Eğitim

İlgi alanlarınıza göre yukarıda yer alan 2 yıllık sağlık bölümleri üzerinden puanınıza göre tercihte bulunabilirsiniz. Fakat tercih edeceğiniz bölümü, tercihleriniz arasına yazmadan önce mutlaka bölüm hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mezuniyet sonrası iş imkânları, eğitim süreniz boyunca alacağınız dersler, staj ve uygulama imkânları hakkında detayları araştırarak bilgi sahibi olmalısınız.

Okuyacağınız bölümün ileride mesleğiniz olacağını unutmamalısınız. Sevmeyerek ve istemeyerek yaptığınız bir meslekte başarı elde edemezsiniz. Bu nedenle meslek seçimlerinizde iyi düşünmeli ve gerçekten yapmak istediğiniz mesleği tercih etmelisiniz. Üsküdar Üniversitesi olarak sizlere seçtiğiniz mesleklerde sonuna kadar destek olmaya ve geleceğinizi hazırlamaya hazırız.