Üsküdar’ın şampiyonları Tarhan ve Zelka ile kupa kaldırdı…

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka, üniversitenin derece giren spor takımları ile Çarşı Kampüs Spor Salonunda bir araya geldi. Sporcuların heyecan ve mutluluğunu yaşayan Tarhan ve Zelka bir kez de birlikte kupa kaldırma sevinci yaşadı. Tarhan, kaleme aldığı “Bilinçli Genç Olmak” kitabını tüm sporculara hediye etti. SKS Daire Başkanlığı idari kadrosu ile takım hocalarının da bulunduğu buluşmada renkli kareler objektiflere yansıdı.  

“Sporda kişilik ve karakter gücü çok önemli”

Üniversiteler Liginde dereceye giren takımlar ile bir araya gelen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sporun önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sporda sağlam kişilik ve güçlü karakter vurgusu yapan Tarhan; “Bu başarıların arkasında çok büyük bir emek ve çaba var. Çoğu kişi bunun farkında olmayabilir ama biz farkındayız. Sporda hep söylenir ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ diye aslında onun tersi de geçerli, sağlam vücut sağlam kafada bulunur. Kafası sağlam olmayan sporda başarılı olamaz. Bu başarıları elde ettiklerine göre sporcularımızda sağlam kafa bulunuyor. Kişilik ve karakter gücü çok önemli sporda. Takım ruhu, aynı şeye heyecanlanıp aynı tepkileri verebilmek çok önemli. Bir zamanlar Milli Takımdan bir çalışma için gelmişlerdi, sporculara odak eğitimi nasıl sağlanır konusu üzerinde çalıştık. Kötü tezahürat ve söylemden sporcular olumsuz etkilenerek odakları dağılıyor. Kişinin hedefe kilitlenmesi çok önemli, bu da yaptığı işe duygularını katması ile oluyor. Sadece mantık ile oynamak ayrı, yaptığı işe yüksek bir değer ve anlam yükleyerek yapması çok farklı oluyor. Milli olmanın verdiği duygu, insanın vatan sevgisi çok etkiliyor.” ifadelerini kullandı.  

“Kişide sürdürülebilir karakter özelliği yoksa başarılar daimi olmaz”

Sporcuları desteklemenin önemine değinen Tarhan, sporun insan karakterine yaptığı kazanımlar hakkında paylaşımlarda bulundu. Tarhan; “Sporcudaki sağlam karakter, başarının devamlılığında çok önemli. Kişide sürdürülebilir bir karakter özelliği yoksa, başarılar gelip geçici saman alevi gibi olur. Size en büyük tavsiyem başarının daimi olması için burada öğrendiğiniz dayanıklılık eğitimi, hedefe kilitlenme, amacınızı belirleme ve spora anlam katabilme bütün bunları birleştirebilmeniz çok önemli. İnsanın ömründe böyle başarılar çok önemli ve değerli. Kupaları aldığınızda burada bulunarak sizin yanınızda olduğumuzu ve desteklediğimizi bilmenizi isterim.” dedi.

Üsküdarlı Takımlar Üniversiteler Liginde şampiyon oldu

Üniversiteler Liginde üstün başarılara imza atan Üsküdar Üniversitesi spor takımları futbol, kadın voleybol, kadın ve erkek basketbol ve kortbol alanlarında elde ettikleri dereceleri bir de Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ile kutladı.

Sporcular madalya ve kupa sevincini Tarhan ve Zelka ile de yaşadı.

Genç sporcular futbol kategorisinde Süper lig terfi müsabakalarında 1. Lig Şampiyonu oldu.

Salon Futbolunda, Süper lige terfi müsabakaları 1. Lig finalisti olarak derece elde etti.

Kadın Voleybol kategorisinde namağlup olarak İstanbul Şampiyonu olup Üniversiteler ligi Süper Lig terfi müsabakalarına gitmeye hak kazanan takım, terfi müsabakalarını da namağlup olarak tamamlayıp 1. Lig Türkiye Şampiyonu oldu.

Erkek Basketbol takımı ise Üniversiteler ligi Süper lig terfi müsabakaları 1. Lig Şampiyonu olarak Süper Lig’e yükseldi.

Kadın Basketbol Takımı Üniversiteler ligi müsabakalarında 1. Lig’e yükseldi.

Korfbol Takımı ise Üniversiteler ligi 1. Lig finalisti olarak Süper Lig’e yükselmeye hak kazandı.

Tarhan sporculara kaleme aldığı Bilinçli Genç Olmak kitabını hediye ederken spordaki başarılarda ciddi katkısı olan SKS Daire Başkanlığı idari kadrosu ile takım antrenörlerini de kutladı. Buluşmada renkli kareler objektiflere yansıdı.  

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)