Prof. Dr. Tarhan: "ABD askeri, kola içemediği için bile travma yaşayabiliyor"

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise ABD ordusunun NATO standartlarında profesyonel bir ordu olduğunu ancak belli bir ideolojisi olmadığını söyledi.

ABD askerleri arasındaki intihar vakalarının yeni bir olgu olmadığını dile getiren Prof. Dr. Tarhan, "Askerin 'Bu savaş benim devletim, milletim için önemli bir savaştır' diyerek bir anlam yüklemesi lazım. ABD askeri profesyonel paralı askerdir. İntihar vakaları yeni bir olgu değildir. Vietnam savaşından geri dönenlerin büyük kısmı alkolik oldu. Şimdi de durumlar aynı." diye konuştu.

"Post travmatik stres bozukluğu" kavramının Vietnam savaşının psikiyatriye bir hediyesi olduğunu aktaran Prof. Dr. Tarhan, şunları kaydetti:

"Alkol ve madde kullanımına bağlı olarak intiharlar ortaya çıkıyor. Post travmatik stres bozukluğu öyle bir şey ki hasta, 2-3 yıl önce yaşadığı savaşı sanki dün yaşamış gibi hissediyor. Sürekli tedirgin oluyor, uyuyamıyor, savaşla ilgili rüyalar görüyor. Tedavi yardımı almayan eski askerler alkolik oluyor. Bir zaman sonra da böyle yaşamaktansa ölmeyi tercih ediyor."

Savaş ideolojilerinin olmamasının askerleri travmaya açık hale getirdiğini anlatan Tarhan, şöyle konuştu:

"Onlarda bizim askerimizdeki gibi 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı yok. ABD askeri savaş ortamında konforu olmadığı zaman travmaya giriyor. Kolası yoksa bile travma yaşayabiliyor. Savaşlarında ölmeye değer bir amaç olmadığı için savaş ideolojisi oluşmuyor. Şu anda ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den ve Irak'tan çekilme söylemlerinin arka planında intiharların artması ve askerin savaş istememesi var.

Çünkü savaşı istemeyen kişilerle savaşa gidilemez. Savaştaki en güçlü silah inanmış askerdir. Ölümü göze almış bir askerden daha güçlü bir silah yoktur. ABD'nin ise ölümü göze alan askeri yok şu anda. Bunun için travmaya açık hale geliyorlar. Emekli olanlar ise intihara açık hale geliyorlar. Son 6 yılda 45 bin kişinin intihar etmesi oldukça yüksek bir rakam. 18-35 yaş arası intiharlarda yüzde 80 artış var."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haberin linki: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/asker-intiharlari-abd-ve-ordusunun-zihniyetinin-vicdanlara-yansimasidir/1638067