Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atandı

Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atandıÜsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Merve Kavakçı, Kuala Lumpur Büyükelçiğine atandı.  Aynı zamanda Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Başkanı olan  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Kavakçı 2014 yılından bu yana Üsküdar Üniversitesinde görev yapıyor.

Dışişleri Bakanlığı'nda yaz dönemi kararnamesiyle çeşitli ülke ve merkezlere atanan bazı büyükelçiler belli oldu.

Buna göre Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Başkanı ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atandı.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı’nın son büyükelçiler kararnamesindeki isimleri arayarak yeni görevlerini tebliğ etmeye başladı.

Kavakçı, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olacak.

Doç. Dr. Merve Kavakçı Kimdir?

1968’de Ankara’da dogdu. TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde iki sene okudu. Başörtüsü yasağı sebebiyle tip eğitimini tamamlayamadı. Ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne hicret etti. Teksas Üniversitesi’nce Bilgisayar Mühendisliği eğitimini bitirdi. Turkiye’ye döndü ve sırayla Refah Partisi ve Fazilet Partisi Kadınlar Komisyonu Dış İlişkiler Başkanlığı görevini yürüttü. Hafızlığını tamamladı. 1999 Genel Seçimlerinde İstanbul milletvekili seçildi. Başörtülü olduğu için milletvekilliği görevini yapması engellendi. Vatandaşlıktan çıkartıldı, partisi kapatıldı ve beş sene siyasetten yasaklandı. Akabinde Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’da Kamu Yönetimi yüksek lisansı yaptı. Howard Universitesi’nde siyaset bilimi doktorasını tamamladı. George Washington Üniversitesi ve Howard Universitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyeliği yaptı.

Kavakçı, Georgetown Üniversitesi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesindedir. Duke Üniversitesi tarafından çıkartılan Mediterranean Quarterly’nin Editoryal Kurulundadır. Ayrıca International Islamic Charitable Organization’ın yönetim kurulunda ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Danışma Kurulu Onur Üyesidir. ABD’nin Siyahları Geliştirme Ulusal Derneği (NAACP) ve George Washington Üniversitesi tarafından “Mükemmeliyetçi Kadınlar” ödülüne layık görülmüştür. Kavakçı’nın TBMMde örttüğü başörtüsü ABD Kongresi’nde “Dini İnsan Hakları Sembolü” olarak sergilenmiştir.

Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yapan Kavakçı’nın İngilizce ve Türkce yayınlanmış kitapları ve birçok akademik makalesi var. Başörtüsüz Demokrasi Tarih İçinde Tarih adlı kitabı Arapca ve Farsca’ya tercüme edilmiştir. Başörtüsüz Demokraside Adı konmamış Darbe adlı kitabı 2014 yılında okurla buluşmuştur. Diğer Türkçe eserleri Siyasetin Oyunu, Bati’da Müslüman Olmak, Dünyanın Güzel İnsanları ve Örtünün Altında Kalanlar’dir. İngilizce olarak yayınlanan kitapları Headscarf Politics in Turkey: A Postcolonial Reading ve derlediği International Relations in Global Village: Changing Interdependencies adindadır. Kavakçı’nın siyasi hayatinin anlatıldığı The Day Turkey Stood Still: Merve Kavakci's Walk into the Turkish Parliament, Amerikalı akademisyen Richard Peres tarafından kaleme alınmıştır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Kavakçı 2014 yılından bugüne Üsküdar Üniversitesinde görev yapıyor.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)