Sedat SIMAVI 1896-1953

Sedat SIMAVI

Türk gazeteci, yazar ve karikatüristtir.
1896'da İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve lise tahsilinin bir kısmını Kadıköy'de Saint Joseph Fransız Lisesinde yaptıktan sonra Galatasaray Lisesine geçti ve 1912 yılında mezun oldu. Galatasaray Lisesinde tarih öğretmenliğine başladı.
Kısa süren bu hizmetten sonra yazı hayatına atıldı.
İnci, Diken, Karikatür gibi mizah dergilerini yayımladı. 1916'da haftalık olarak yayımlamaya başladığı Hande dergisiyle basın hayatına adım attı.
Sedat Simavi’nin 1917’de yönetmenliğini yaptığı Casus, Pençe ve Bican Efendi filmleri, sinema tarihimizin ilk yerli kurmaca filmleridir.
Mizah alanında da eserler veren Simavi'nin Yeni Zenginler ve Kadınlar Saltanatı isimli karikatür albümleri vardır. Devrinin en ünlü haftalık dergisi olan Yedigün’ü çıkararak Türk basın hayatına dergicilikte büyük yenilikler getirdi.
1920'de Dersaadet adıyla günlük bir gazete çıkardı.
Kurtuluş Savaşı yıllarında Güleryüz isimli mizah dergisini yayımladı. 1921-1930 yılları arasında Hanım, Hacıyatmaz, Yıldız, Meraklı Gazeteci, Yeni Kitap, Arkadaş gibi çok sayıda dergi yayımladı. 1935'te Karagöz isimli derginin yayımcılığını devraldı.
1946'da kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin kurucuları arasında yer aldı ve 1949'a kadar cemiyetin başkanlığını yürüttü.
1 Mayıs 1948'de Hürriyet gazetesini kurdu ve başyazarlığını yaptığı bu gazeteyi Türkiye'nin en çok okunan gazetesi durumuna getirdi.
Hayatının sonuna kadar Hürriyet'te başmakaleler yazdı. Sedat Simavi gazetecilik dışında “Fuji-Yama” adında bir roman,
“Ceza” ve “Hürriyet Apartmanı” adında iki piyes yazdı.
11 Aralık 1953’te İstanbul’da hayatını kaybetti.