The earthquake devastating for Turkish Nation was highlighted at the SBMT Meeting in the USA

In the 20th congress held by the Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT where distinguished scientists around the world attend, attention was called to the earthquake deeply effecting Türkiye. Congress organizers presented the special video prepared for the earthquake and Prof. Nevzat Tarhan emphasized destructive effect of earthquake in terms of both physical and psychological aspects.


In the meeting where only Üsküdar University and NPİSTANBUL Hospital researchers attended from Türkiye, the research team led by President of Üsküdar University Prof. Nevzat Tarhan, represented our country in two sessions titled “TMS in Neuropsychiatric Disorders - Novel Protocols and Applications” and “Neuromodulations Applications and Neurotechnology”.


At the congress, Prof. Nevzat Tarhan made a presentation titled “Theta Burst Stimulation as a Neuromodulation Tool”.  In his presentation, Tarhan shared using TMU in psychiatry, neuromodulation techniques, ECT-TMU comparison and examples on the current theta burst studies in brain stimulation with TMU in future treatment algorithms. Tarhan conveyed his remarks on earthquakes of 7.7 and 7.6 magnitude which took place in Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş in the congress.

It is the biggest earthquake that planet has ever seen in Türkiye…

Katılım sağladığı kongrede 10 ili etkilen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan deprem afetine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Sizlerin de bildiği üzere gelmiş geçmiş en büyük, en şiddetli ve çok uzun süren, uzun fay hattı olan bir deprem felaketi yaşadık. Türkiye’de yerküre üzerinde görünmüş en büyük depremdi. Çok büyük bir felaketti. Neredeyse küçük bir kıyamet gibiydi. Ne yazık ki can kaybımız on binleri aştı. Gördüğümüz bu alanda 200 metre genişliğinde bir yarık oluştu. Dünyanın dört bir yanından gelen kurtarma ekibiyle olağanüstü bir destek sağlandı. Amerika, Singapur ve Japonya gibi daha birçok ülkeden destek sağlandı. Sadece maddi değil, aynı zamanda manevi bir yardım da gördük. Biz Türkiye’de yaşadığımız bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Sizin iyi niyet göstergeleriniz bizim için çok önemlidir. Manevi değerleriniz ve Türk insanına gösterdiğiniz müthiş desteğiniz ve psikolojik desteğiniz de bizler için önemli. Bildiğiniz üzere krizlerin bir de fırsat boyutu ve aynı zamanda da tehdit boyutu vardır. Bir psikiyatrist olarak şu an ben de bunu gözlemlemekteyim. Bu felaketten sonra dünyanın geleceğine dair daha ümitliyim çünkü dünyamızda iyi insanlar da var ve gerektiğinde dünyanın her yerinden harekete geçiyorlar. Böyle bir durumda biz bunu gözlemledik. Bu dünyayı daha yaşanabilir hale getirecek şey nezaket, iyilik ve iş birliği olacaktır. Fırsat boyutunun bu yönde olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

President of Üsküdar University Prof. Nevzat Tarhan pointed out the earthquake that affected 10 provinces and devastating all of Türkiye at the congress he participated and Prof. Tarhan said: “As you know, we experienced the largest, the most severe, long-lasting and long Faultline earthquake disaster that our planet has ever seen in Türkiye. It was a big disaster. It was like a little doomsday. The death toll is estimated that it exceeded tens of thousands. Unfortunately, there were a rift in the earth with 200-meter width in this area you saw. Rescue teams all over the word gave extraordinary support from all over the world such as America, Singapore and Japan, from many countries. And, not only financial but also moral assistance was received.  We will overcome these difficulties in Türkiye but your assistance your good vicious is really important for us. There are world-wide moral values. There is big support, psychological support to Turkish people. As you know, crisis have an opportunity dimension as well as threat dimension. As a psychiatrist, I have also observed this now. I am more hopeful for the future of the world now after this disaster. And, because there are good people in our world too and they take action when it is necessary from all over the world. We have observed this during these events. The thing that make the world more livable will be kindness, goodness and cooperation. This is the opportunity dimension I think.

A video on the Kahramanmaraş earthquake was prepared…


In the program held in the shadow of the devastating earthquake in Türkiye, the organizers showed that they are sharing the sorrow of Türkiye by presenting the video they prepared.

President of the SBMT Dr. Vicky Yamamoto and President of Administrative Board Dr. Babak Kateb showed all the participants watch the video in the gala night.

Üsküdar News Agency (ÜNA)