Üniversite Tercihleri

Üniversite Tercihleri

Önceki yıl/yıllarda üniversite tercih kılavuzu Haziran ayında yayınlanıyordu. Bu yıl sınav sistemi değiştiği için tercih kılavuzunun yine Haziran ayı içerisinde yayınlanması beklenmektedir. Ancak yeni açılan üniversiteler nedeniyle kılavuz Haziran yayınlamazsa Temmuz’da yayınlanması beklenmektedir.

Üniversite Tercihleri Yapacak Adaylar İçin

Üniversite tercihi yapacak adayların ön lisans ve lisans ilgili barajı aşmaları gerekir. Ön lisans için adayların 150 barajı, lisanslar için 180 barajın aşılması gerekir. Tercih yapacak aday eğer ilgili barajların altındaysa tercih yapma hakkına sahip değildir. Ayrıca baraj puanını aşan adayların tercih edecekleri bölüm ve programlarda yeterli başarı sıralamasına sahip olmalılar. Çünkü üniversite sınavında alınan puanlar sınavların zorluk ve kolaylık durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat başarı sıralamalarında bu değişkenlikler daha da azalacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yılda tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarındaki başarı sıralaması aynen uygulanacaktır.

Üniversite Tercihleri ve Tercih Listesi

Ayrıca sınav sistemi değiştiği için bu yıl 31 Temmuz’da sınav sonuçları açıklanacaktır. Dolayısıyla Ağustos’un ilk haftası başlayıp Ağustos’un ortalarına kadar üniversiteye tercih bildirim işlemi yapılacaktır. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda aday 24 tercih yapacaktır. Üsküdar Üniversitesi olarak tercih yapacak adaylara tercih rehberlerimizle birlikte destek verilecektir.