Facebook Pixel Code
 

Laboratuvarlar ve ARGE Merkezleri

Işık Atölyesi

Işık Atölyesi

Üsküdar Üniversitesi Işık Atölyesi, Üsküdar Üniversitesi B Blok -2’de bulunmaktadır. Işık Atölyesi Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine teknik ekipman ve saha çalışması imkânı vermektedir. Işık Atölyesine gelen her öğrenci sektörde deneyim kazanmadan önce, sahada göreceği her türlü ekipmanı burada bularak sektöre adım atarken daha tecrübeli hale gelmiş olacaktır. Hali hazırda Ülke TV, Bilimden Sağlığa programının Sokak Röportajları bölümüne teknik ekipman sağlamaktadır. Bunun yanında Üniversitenin kazandığı belgesel ödüllerinde de teknik gereksinimleri karşılayan Işık Atölyesi tüm öğrencilerin projelerinde yanındadır.

Belgesel, kısa film ve paket, TV program çekimleri için gerekli ekipman bulunmaktadır. 

Işık Atölyesinde Neler Var?

Greenbox  Çalışma Alanı:

Yeşil perdenin sınırlarına ulaşmak ve nasıl yapıldığını görmek için Işık Atölyesini ziyaret edebilirsiniz. Atölyede yeşil perde çekimleri yapacak ve eğitimlerde alınan kurgu dersleri ile yeşil perdede çektiğiniz görüntüleri montajladıktan sonra sektörde hayal gücünüzün sınırlanmayacağı bir yönetmen olmak için ilk adımı atacaksınız.

Shoting Table Alanı:

Tematik ve konu fotoğrafçıları için özel olarak tasarlanan bu alanda istenilen bir nesnenin fotoğrafı çekilerek ürünlerin pazarlanması sağlanarak görsel bir imaj oluşturulmaktadır.

Bu alan ayrıca derslerde görülen stopmotion konulu çalışmalar için de kullanılmaktadır.

Işıklar

Atölyede sıcak, soğuk ve reflektör olarak üç çeşit ışık kaynağı bulunmaktadır.

Soğuk Işık: Soğuk ışıklarla stüdyo ortamında yapılabilecek çalışmalarla yeni yapımlar ve kaliteli sonuçlar çıkarılabilmektedir. Soğuk ışık olan kinolar ayarlanabilmekte ve derecesine göre her türlü ışıkta etki verilmesine imkân sağlamaktadır.

Sıcak Işık: Cosmoligt ışıklar tam bir karanlık düşmanıdır. Işık Atölyesinde ev, kapalı mekân vb. çekimlerinde gündüz gibi etki verebilecek ışıklar bulunmaktadır.

Reflektörler: Dış mekân çekimlerinde güneş ışığı yansımalarını kullanmak ve yumuşatmak için geniş, orta ve küçük modelleri bulunan reflektörler bulunmaktadır.

Kameralar

4K kameradan dslr kameraya kadar tüm ekipman öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Atölyenin kameraları arasında bulunan Sony markalı ulusal kanallarda kullanılan kameralar, HD kalitesi ile fark oluşturmaya olanak sağlarken kurgu aşamasında pixel düşmesine karşın maximum performansla öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Büyük Sony yerine daha hafif olan ve kısa filmler için de uygun olan ufak çaplı HD kaliteli Sony kameralar da mevcuttur.

JVC kameralar, stüdyo ortamının vazgeçilmezleri olarak öğrencilere hizmet etmek üzere yine atölyede bulunmaktadır.

Dslr makinalar ile de ister video, ister fotoğraf çekilebilmektedir.

Işık Atölyesinde var olan tüm ekipmana envanter kısmından ulaşabilirsiniz.

Cihaz Cinsi

Adedi

Shotting Table

1

Kino Işık Ekipmanı

1

Deadcat

3

El ışığı

2

Dslr lensleri

4

Greenbox Alanı

1

Boom Mikrofon

3

Dış Mekân Tipi Sıcak Işık

4

Yönetmen Ekranı

2

El Mikrofonu

2

Yaka Mikrofonu Alıcısı

4

Flasmate

1

Manfirotto tripot

6

Cosmolift sıcak ışık

3

Lens

4

Canon dslr kamera

2

Reflektörler

Stady cam takımı

1

Fly cam

1

4 k Sony kamera

2

Stüdyo tipi kino soğuk ışık

2

Tripot

6

JVC kamera

2

Büyük Sony kamera

2

Emrah KORKUNÇ Emrah KORKUNÇ  
Kurgu Uzmanı
[...]
Emrah KORKUNÇ / (0216) 400 2222