“Başarıya Ulaşan Bütün Filmlerin Ortak Noktası Yerelliktir”

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı'nın moderatörlüğünü üstlendiği Sosyoloji Staj Seminerinin ikinci konuğu Senarist Ali Hakan Kaya oldu. ‘Hikâyenin Peşinde: Senaryo ve Toplum’ konusunda görüşlerini dile getiren Kaya, “Başarıya ulaşan bütün metinlerin, filmlerin ortak bir noktası vardır: Yerellik. Bu ülkenin toplumunun geçirdiği evreler, Cumhuriyetten bugüne sürer. Biz bunları okurken ciddi anlamda bilgi sahibi oluyoruz.” Dedi. 


“Senaryo, sinema ve tiyatronun yapı taşıdır”

Hikâye ve toplum konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya; “Tek başına senaryo dediğimiz zaman senaryoyu daraltmış olabiliriz. Senaryoyu, toplum ile ilişkisi bağlamında düşündüğümüz zaman kurmaca ana başlığı içinde düşünmek gerekebilir. Roman, öykü, edebi sanatların yanında sinemayı da işin içine katmak gerekir. Senaryo, sinema ve tiyatronun yapı taşıdır. Senaryo, kurmaca metinler kimi zaman toplumu dizayn eder. İyi ve kötü insanların eline geçtiğinde toplum üzerinde etkisi de olur. Bunun tam tersi bir durumu da vardır. Senaryo tamamen toplumun içinden çıkar. Edebiyatı anlayan kişiler bunu görebilir.” Dedi.

“Başarıya ulaşan bütün metinlerin, filmlerin ortak noktası yerelliktir”

Toplumun içinden çıkan senaryolara bakıldığında toplumun özelliklerinin görüldüğünü belirten Kaya; “Kurmacalar, bizlere tarihi ve sosyolojik bilinç oluşturmada fayda sağlar. Başarıya ulaşan bütün metinlerin, filmlerin ortak bir noktası vardır: Yerellik. Bu ülkenin toplumunun geçirdiği evreler Cumhuriyetten bugüne sürer. Biz bunları okurken ciddi anlamda bilgi sahibi oluyoruz. Bir pergel düşünelim, bunun merkezi toplumunuzun ve ülkenizin olduğu yerde konumlanmalı. Diğeri onun etrafında dairler çizmeli. Bu çok katı bir kural olarak gelebilir. Ama sadece gözleme dayalı olarak bu doğrulanabilir. Bu ülkede beğenin veya beğenmeyin, filmlerini sevin veya sevmeyin başarılı olan, ödüller alan insanların ortak noktaları yerel unsurlara yer vermeleridir. Bir Zamanlar Anadolu’da filmindeki o muhtar karakteri dünyanın hiç bir yerinde yoktur. Bu diğer insanlara ilginç gelir.” İfadelerini kullandı.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)