Kant’ta kavram türleri konuşuldu

Kant’ta kavram türleri konuşuldu

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Felsefe Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “Kant'ta Kavram Türleri” söyleşisi Üsküdar Üniversitesinde gerçekleşti. Programda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Baver Demircan öğrencilere Kant’ta kavram türleri hakkında bilgiler verdi.

Kant’ta kavram türleri konuşuldu 2

Kant’ta kavram türleri ve sunulma biçimleri

Kantta kavram türleri ve sunulma biçimlerine değinen Demircan “Kant’ın düşüncesini en temelde oluşturan üç kriterini de dikkate almamız gerekiyor” dedi.

Demircan şöyle konuştu: “Birinci kritik kıssa, farkın eleştirisidir burada temel tezleri dikkate almamız gerekecek, ikinci kritik pratik aklın eleştirisiydi yine burada temel tezleri ele almamız gerekecek ve üçüncü kritik ise yargı gücünün eleştirisi dolayısıyla buradaki temel tezleri dikkate almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kant’a göre yargı, görü ya da görüler çeşitliliği artı kavram demek

Yargı dediğimiz şey Kant’ta beyan edilmiş bir şey değil, zihnin çalışma mekanizmasına ilişkin bir şeydir diyen Demircan, “Anlamı etkisiyle ve hissetmenin formlarının birlikteliğine yargı diyor yani yargı Kant’a göre görü ya da görüler çeşitliliği, artı kavram demek” dedi.

Program toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından sona erdi.

Kant’ta kavram türleri konuşuldu 3

Haber- Fotoğraf: Kerem Öztürk
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)