1 Konu 1 Konuk’un konuğu Gökhan Güzel oldu

1 Konu 1 Konuk’un konuğu Gökhan Güzel oldu

Üsküdar Üniversitesi İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSGÜMER) tarafından düzenlenen 1 konu 1 konuk programının 12. oturumu Üsküdar Üniversitesinde gerçekleştirildi. Programa Karadeniz Holding İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Koordinatörü Gökhan Güzel konuk oldu.

Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleşen programda Güzel, Bakü – Ceyhan - Tiflis boru hattında başlayan, deneyimlerini aktardı.

“İş yerleri aslında verimliliklerini iki argümanla ölçüyor”

Çalışan iş sağlığı güvenliği profesyonelleri, çalıştığı iş yerlerinde gözlem ve ölçüm yapıp değerlendiriyorlar peki ben bu değerlendirmeleri nasıl yaptım size önce birkaç giriş yapayım diyen Güzel; “Performansın tanımı amaçlı ve planlı bir etkinlik sonucunda ortaya çıkan durumları nicel ve nitel olarak değerlendirmesiyle ifade ediyor. Burada nicel ve nitel olarak hem kalitesine hem de sayısal değerlerine bakılıyor. Çünkü bu şekilde olmadığında karşıdakine düzenli bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla performans ölçümünde iki tane önemli argüman var birisi nicel diğeri nitelikli olacak şekilde. İş yerleri aslında verimliliklerini iki argümanla ölçüyor ve kaliteyi buna göre değerlendiriyorlar” şeklinde konuştu.

1 Konu 1 Konuk’un konuğu Gökhan Güzel oldu 2

“Fırsatlar zayıf, tehditler güçlü yanlardır”

Fırsatların zayıf, tehditlerin güçlü yanlar olduğunu belirten Güzel; “Kendimi konumlandırmak için böyle bir değerlendirmeyi yapmam gerekir ”dedi. Güzel, “Hedef kitle doğru belirlenirse performansı ölçebilirim. 20 tane soru hazırlar, kafa yorarım. Böylelikle önümüzdeki yıl için iş sağlığı ve güvenliği yol haritamı çıkartmış olurum” diye belirtti.

“Tutum davranışa dönüşmediğinde zordur”

Tutum ölçülebilir mi? diye soran Güzel; İş sağlığı ve güvenliği profesyoneli arkadaşlar bu jargona, bu terminolojiye de hâkim olmalıdır ki karşıda bulunanla aynı dili konuşabilsinler dedi. Birçok ülkede yapılan bir deneyden bahseden Güzel;  “1930’larda Amerika, Çinlilere karşı kötü tutum sergiliyor ve bir gün soruyorlar; ‘25 tane Çinliyi Amerika’da bir restorana kabul eder misiniz?’ İnsanlar sözlü olarak ederiz diyorlar daha sonra bunu yazılı soru olarak dağıtıyorlar ve sizden bunları toplayacağız ve değerlendireceğiz diyorlar. Bu sefer kabul ederiz diyen Amerikalılar kabul etmeyeceklerini söylüyorlar. Yani tutum davranışa dönüşmediğinde zordur, ölçülebilir ama ölçmek çok zordur” dedi.

“İş sağlığı ve güvenliği gerçekten güçlü bir eğitim gerektiriyor”

“İş yerlerinde kaza mukadderattır diyen birçok kişinin olduğunun altını çizen Güzel, “Yani kazalar kendi başlarına gelmediği için küçümseyen kimseler çoğunlukta. Bana ustalık mı öğreteceksiniz diyen de birçok insan mevcut bu yüzden iş sağlığı ve güvenliği gerçekten güçlü bir eğitim gerektiriyor” dedi.

1 Konu 1 Konuk’un konuğu Gökhan Güzel oldu 3

Programın sonunda katılımlarından dolayı Güzel’e plaket takdim edildi.

Toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından program sona erdi.

1 Konu 1 Konuk’un konuğu Gökhan Güzel oldu 4

Haber-Fotoğraf: Betül Yiğit
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)