Uçuş kazalarının yüzde 80’i insan faktörüne bağlı

Uçuş kazalarının yüzde 80’i insan faktörüne bağlı

Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSEM) tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen Havacılık Psikolojisi Sertifika Kursu eğitiminin dördüncüsü gerçekleşti. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi akademisyeni Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç beş gün sürecek eğitimin birinci gününde eğitim hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Çetingüç, “Uçuş kazalarının %80’i insan faktörüne bağlı olarak gerçekleşiyor” dedi.

Uçuş kazalarının yüzde 80’i insan faktörüne bağlı 2

“Havacılık psikolojisinin bütün kaygısı uçuş kazaları neticesinde ki ölümleri önlemektir”

Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkede düzenlenen Havacılık Psikolojisi Sertifika Kursu eğitiminde Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSEM) Genel Sekreteri Bengisu Altınten, katılımcılara eğitim sonrası verilecek sertifika hakkında açıklamalarda bulundu.

Beş gün sürecek eğitimin açılışını Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yaptı. Prof. Dr. Çetingüç, havacılık psikolojisi biliminin bütün kaygısının uçuş kazaları neticesinde ölümleri önlemek ve insanlara emniyetli uçuş gerçekleştirmek amacı taşıdığını söyledi.

Uçuş kazalarının yüzde 80’i insan faktörüne bağlı 3

“İnsan faktörünün sadece uçak kazalarında değil diğer kazalarda da etkin rol oynuyor”

Havacılık kazalarında kaza faktörleri sıralamasında insan faktörü %70 ile %80 etkisi olduğunu belirten Çetingüç, insan faktörünün sadece uçak kazalarında değil trafik kazaları, gemi kazaları, tren kazalarında da olduğunu ifade etti. İnsan faktörünün kazalarda yüksek oranda rol oynadığına değinen Çetingüç, insana ait handikapları, insanın zafiyetlerini, fiziksel, zihinsel ya da psikolojik etkenlerin minimalize etme yolunun üzerinde çalışmak olduğunu vurguladı.

Havacılık tıbbı bilimi hakkında bilgi verildi

Kazalara neden olarak hırsa kapılma, uyuyakalma, bayılma gibi sebepler sıralayan Prof. Dr. Çetingüç, havacılık tıbbı biliminin bu nedenleri irdeleyerek prensiplerini ortaya koyduğunu ve bu nedenler karşısında alınacak önlemlerin neler olduğunu hakkında kişilere eğitim verdiğini söyledi. Havacılık Psikolojisi Sertifika Kursu eğitiminin ilk defa Üsküdar Üniversitesi’nde 2017’nin Nisan ayında başladığını belirten Çetingüç, gerçekleştirilen eğitiminin dördüncüsünün düzenlendiğini her kursta 25-30 civarı katılım sağlandığını ifade etti.

Uçuş kazalarının yüzde 80’i insan faktörüne bağlı 4

“Hava kuvvetleri misyonunu sivil havacılığa yaymaya çalışıyoruz”

Prof. Dr. Çetingüç, bu zamana kadar havacılık psikolojisi ile ilgili kursların sadece hava kuvvetlerinde verildiğini belirtti. Çetingüç, “Hava kuvvetlerinde ki misyonu sivil havacılığa, sivil sektöre yaymaya çalışıyoruz” dedi. Çetingüç eğitim alan kişilerin sivil havacılıkta pilotların psikolojileri konusunda görev alması halinde onları bilinçlendirerek, bilgilendirerek uçuş emniyetine katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Haber-Fotoğraf: Merve Özkan
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)