Prof. Dr. Sevil Atasoy dünyanın 23 ünlü adli bilimcisinden biri

Prof. Dr. Sevil Atasoy dünyanın 23 ünlü adli bilimcisinden biri

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Adli Bilimler bölüm başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, dünyadaki 23 ünlü adli bilimciden biri. CRIMES LAB’ın listesinde yer alan tek Türk olan Atasoy, 14. Sırada bulunuyor.

Suçu önleme ve suçlunun yakalanması adına bugüne kadar yaptığı çalışmalarla bir çok başarıya imza atan Prof. Dr. Sevil Atasoy, Adli Bilimler alanında dünya listesine girdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü aynı zamanda da Adli Bilimler Bölüm başkanı olan Prof. Dr. Sevil Atasoy dünya sıralamasındaki tek Türk oldu.

CRIMES LAB’ın “23 ünlü kadın adli bilim insanı listemiz” başlığında yayınladığı çalışmada Prof. Dr. Sevil Atasoy 14. Sırada yer alıyor.

Listedeki tek Türk isim olan Prof. Dr. Sevil Atasoy böylece Türkiye’yi bu alanda Dünyada temsil eden bilim insanı olarak da kayıtlara geçti.

Çalışmada Atasoy ile ilgili şu bilgilere yer verilmiştir.

Prof. Dr. Sevil Atasoy

Sevil Atasoy, lisansını Kimya alanında, yüksek lisansını Biyokimyada, doktorasını felsefede ve doktora derecesini Biyokimya alanında yapmıştır. Adli Bilimler, madde bağımlılığı ve bağımlılık alanlarında uluslararası bir liderdir. Sevil, Türkiye’de ki Masumiyet Projesinin direktörü olmakla beraber İstanbul’da bulunan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Sosyal Bilimler ve Suç Önleme Merkezinin başındadır. Bakanlıklar arası Uyuşturucu Önleme Komisyonu üyesidir. Türkiye’de kriminologlar ve suçların çözülmesi için kullandıkları fiziksel kanıtlar hakkında bir televizyon programı vardır.

Ayrıntı için:
https://www.crimeslab.com/famous-female-forensic-scientists/
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)