Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ev hanımlığıyla ilgili asılsız paylaşımlara itibar etmeyin!”

Son dönemlerde kimi kişilerin sosyal medya hesaplarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ait olduğu iddiasıyla “Ev Hanımlığı Özendirilmeli” başlıklı paylaşımlar kamuoyunun tepkisini çekiyor. Asılsız paylaşımlarla kamuoyunun yanıltıldığı, yanlış yönlendirildiğini, söz konusu paylaşımların kendine ait olmadığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilgili paylaşımlar için hukuki sürecin başlatıldığını belirtti. Tarhan konuyla ilgili gerçek fikirlerini de paylaştı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ev hanımlığıyla ilgili asılsız paylaşımlara itibar etmeyin!”

millivesunni.wordpress.com internet sitesinde ‘PSİKİYATRİST NEVZAT TARHAN GÖZÜYLE FARKLI BİR BAKIŞ - Ev Hanımlığı Özendirilmeli” başlıklı yazının kaynak gösterilerek kimi kişilerce sosyal medya hesaplarından paylaşılması, kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Söz konusu yazının kendi düşüncelerini yansıtmadığı ve kamuoyunun bu paylaşımla yanıltıldığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuyla ilgili hukuki süreç başlatıldığını söyledi.

İlgili yazının yalnız son 5 paragrafının kendine ait olduğu, bunu kaleme aldığı Kadın Psikolojisi kitabında da yayınladığını ifade eden Tarhan, diğer kısımların hiçbir şekilde kendi düşüncelerini yansıtmadığını kaydetti.

Paylaşımlara kamuoyunun itibar etmemesini vurgulayan Tarhan, evde çalışan kadınlarla ilgili düşüncelerini kitabında da belirttiği üzere bir kez daha kamuoyuyla paylaştı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ev hanımlığıyla ilgili asılsız paylaşımlara itibar etmeyin!” 2

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ev hanımlığıyla ilgili asılsız paylaşımlara itibar etmeyin!” 3

“Ev hanımının en büyük sıkıntısı, yaptığı üretimin gözükmeyişidir. Bu durum, ev hanımlığının ağır bir işçilik olduğunu gösterir. Çünkü evde zaman kavramı yoktur. Bu hizmet yirmi dört saat süren bir faaliyettir. Erkekler çoğu zaman bunu anlayamaz ve eşlerine ‘ne yapıyorsun ki, bütün gün evdesin’ derler. Hâlbuki işlerin önemi, yerine getirilmediği zaman anlaşılır. Bazı görüşler, ev hanımlığının bir meslek olarak kabul edilip sigortalanmasını ön görmektedir. Bunun amacı, evdeki kadının da ‘çalışıyor’ kabul edilmesini sağlamaktır. Bu tarzdaki görüşler, ideal görüşlerdir. Çünkü ev hanımlığı da bir meslektir, aynen iş yerinde olduğu gibi ev hanımı da sigortalanmalı, onun da sosyal ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu hususta yasal olarak düşünülmesi gereken pek çok şey vardır. Ev hanımlığı meslek olarak özendirilmelidir. Her kadın, evde iyi çocuk yetiştirmenin, iyi bir sekreter ya da iyi bir iş kadını olmaktan daha basit olmadığını bilmelidir. İyi ev hanımlığı, asla küçümsenmemesi ve yıpratılmaması gereken bir kavramdır. Çünkü insanlığın geleceğini, iyi yetiştirilen çocuklar belirleyecektir. Bu unsuru zayıflatmak insanlığın geleceğine hiçbir kazanç sağlamaz.”

 
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)