Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde

Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile ‘Bir Düşün Sosyal ve Siyaset’ Kulübü tarafından düzenlenen “Tecrübe üzerine söyleşi” etkinliği Avrupa Parlamentosu Parlamenteri Ozan Ceyhun’un katılımıyla Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans salonunda gerçekleşti.

Ozan Ceyhun hakkında bilgi verildi

Tecrübe üzerine söyleşi etkinliği saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Söyleşinin açılış konuşmasını Yeni Medya ve Gazetecilik bölümü öğrencisi Jale Nurhat Özdoğan yaptı. Özdoğan, Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübünün faaliyetlerine değinerek söyleşiyi gerçekleştiren Ozan Ceyhun hakkında bilgi verdi. Söyleşinin moderatörlüğü Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübü Başkanı Emirhan Dursun tarafından gerçekleşti. Dursun, Ozan Ceyhun’un gençliğinde yaşadığı ve kazandığı tecrübelere değindi.

Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde 2

“Yabancı dil bilmek kendinize olan güveninizi artırır”

Geçmiş dönem Türkiye’si ve günümüz dönemi Türkiye’sini karşılaştıran Ozan Ceyhun, bugünün Türkiye’sinin gençlik yıllarında hayalini kurduğunu belirterek günümüz koşullarının eskiye göre daha sağlıklı olduğunu ve daha yaşanılabilir olduğunu ifade etti. Öğrencilik yıllarında çok başarılı olmadığını belirten Ceyhun, Almanca öğrenmesinin hayatında çok etkili olduğunu belirterek gençlere dil konusunda kendilerini geliştirmelerini tavsiye etti. Uzmanlık alanına göre yabancı dil öğrenmenin önemine değinen Ceyhun, yabancı dil bilmenin kendine güven sağladığını ve diğerlerinden ayrıştırarak fark yarattığını, kişiyi ön plana çıkardığını ifade etti.

“İnsanlar önceden 15 Temmuz darbesinde ki cesaretten yoksundu”

Çocukluk ve gençlik yıllarının askeri darbeler ile geçtiğini ifade eden Ozan Ceyhun, emir alan askerlerin cunta yaparak hükümeti devirdiğini ve bu darbelerin Türkiye’de on yılda bir yaşandığını belirtti. Bir gece yarısı askerlerin kapılarına geldiğini, babası Demirtaş Ceyhun’a bir yazarın yazdığı notun suç unsuru sayıldığını ve bu nedenle babasının askerler tarafından götürüldüğüne şahit olduğunu ifade etti. Ozan Ceyhun, o dönemlerde insanların perde arkalarına saklandığını, kimsenin pencereden bakmaya cesareti dahi olmadığını belirterek insanların 15 Temmuz darbe sürecindeki cesaretinden henüz yoksun olduğunu belirtti.  

Ceyhun, siyasete girişi süreci ile ilgili bilgi verdi

Çocukluğundan beri siyasetin içinde olduğunu belirten Ozan Ceyhun, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Avustralya’ya sonrasında Almanya’ya gittiğini ifade etti. Almanya’da bulunduğu dönemde göçmenler ve iltica politikaları hakkında söz sahibi olabilmek adına 1986 senesinde Yeşiller Partisine üye olduğunu ve 1993’de Gross- Gerau bölgesinden Türk asıllı Alman milletvekili seçilerek Alman meclisine girdiğini söyledi.

Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde 3

Avrupa’da ve Türkiye’de basın özgürlüğü tartışıldı

Eleştiri, hakaret ve özgürlük kavramları üzerinde duran Ceyhun, basın özgürlüğü üzerinde çok sık konuşan Avrupa ülkelerine değinerek Paris’te sokak ortasında gazetecilerin şiddete maruz kaldığına, uygulanan sansürlere, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u eleştiren insanların uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddet örneklerine yer verdi.

“Bir ülkenin muhalefeti ne kadar güçlü ise iktidarı da o kadar güçlüdür”

Ceyhun, bir ülkenin muhalefetinin ne kadar güçlü olursa iktidarının da o denli güçlü olacağını vurgulayarak iyi bir muhalefetin ülkenin daha iyiye gitmesi için çalışması gerektiğini ve bu doğrultuda yapılan eleştirilerinin kaliteli olması ve ustaca sunulması gerektiğini ifade etti. Ancak birçok insanın eleştiri özgürlüğünü küfür etmek, saldırmak, taciz etmek gibi algıladığını belirtti.

“Avrupa Birliği Rusya, Çin ve Türkiye ile ilişkilerini düzenlemek zorunda“

Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri hakkında bilgi veren Ceyhun, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun söylemine değinerek Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı ikiyüzlü olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği’nin tarih boyunca sırtını Amerika Birleşik Devletlerine dayandırdığını ancak Amerika’nın şu an ki Başkanı Trump’ın söylemleri ve davranışlarından dolayı yıllar boyunca sürdürdüğü politikasını değiştirdiğini belirtti. Avrupa Birliği’nin artık Amerika dışında Rusya, Çin ve Türkiye ile ilişkilerini düzenlemek zorunda olduğunun altını çizdi.

Ozan Ceyhun’dan öğrencilere altın değerinde öğütler

Öğrencilere nasihatte bulunan Ceyhun, gençlerin bol bol dinlemesi, öğrenmesi ve meraklı olması gerektiğini belirterek iddialı ve hırslı olmanın yanı sıra dışarıya karşı mütevazi olmak gerektiğini ve saygıyı asla unutmamamız gerektiğine, karşı tarafı anlamaya çalışmanın önemine değindi.

Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde 4

Söyleşinin sonunda Ozan Ceyhun merak edilen soruları yanıtladı. Ceyhun’a Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübü başkanı Emirhan Dursun tarafından hisseden insan heykeli hediye edildi. Toplu fotoğraf çekimi ardından söyleşi sona erdi.

Parlamenter Ozan Ceyhun Üsküdar Üniversitesinde 5
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)