Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Seminerleri kapsamında düzenlenen “Vaka Yönetimi Semineri” Çarşı Yerleşke Emir Nebi-1 konferans salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Besti Üstün’ün yaptığı seminerin konuğu, Radyolojik Onkoloji Vaka Yöneticisi Uzm. Hemşire Özlem Topkaya idi.

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi 2

“Bir rol modeli görme şansınız yok!”

Vaka yöneticiliği ile ilgili rol modeli görme olanağımızın olmamasından yakınan Üstün; ‘Bir dolu hastaneye gidiyorsunuz, vaka yöneticiliğiyle ilgili pek bir rol modeli görme şansınız olmuyor. Ama Anadolu Sağlık Merkezinden Özlem Hanım bu işin uygulayıcısı olarak, ondan dinleme şansımız olacak. Ben geldikleri ve bize zaman ayırdıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ondan dinlemek çok keyifli olacaktır” dedi.

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi 3

“Vaka yönetimi problem çözme yöntemidir”

 Kendi okul hayatından kısaca bahseden ve 12 yıldır Anadolu Sağlık Merkezinde çalıştığını belirten Topkaya, onkolojik bilimlerle başladığını, son 4-5 yıldır da vaka yönetimi hemşireliği yaptığını söyledi.

Topkaya, öğrencilere vaka yönetimi nedir?  Bizim için faydaları nelerdir? Hastalar için nasıl hizmet verdiklerinden bahsetti. Vaka yönetimini kaynakları etkin bir şekilde kullanılarak bakım ve tedavi yöntemin kalitesini yükseltmek amacıyla uygulanan bir hizmet sunum şekli olduğunu söyleyen Topkaya, “Bireylerin sağlık gereksinimini karşılamak için ihtiyaç duyulduğu girişimlerin planlandığı uygulandığı ve hastayla sürekli iletişim halinde olduğu bir sistemdir. Vaka yönetimi bir problem çözme yöntemidir. İlk olarak 1970’li yılların başında sigorta şirketleri tarafından kullanılmaya başlanmış, 1985’lerde hastanelerde kullanılmaya başlanmıştır” şeklinde konuştu.

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi 4

 Dünyada kronik hastalıkların hızla artması nedeniyle komplike sağlık hizmeti alan bireylerin sayısının artmakta olduğunu dile getiren Topkaya, vaka yönetiminin kimlere uygulandığını,  yönetim sürecini, bağlantılı olduğu kurumları, hangi meslek gruplarının uygulayabileceğini ve hemşirelik bölümünün vaka yönetiminde ki avantajlarını konferansa katılan hemşirelik bölümü öğrencilerine anlattı.

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi 5


Soru ve cevap bölümünün ardından katılımlarından dolayı Özlem Topkaya’ya teşekkür belgesi takdim edildi.

Toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından program sona erdi.

Üsküdar Üniversitesinde Vaka Yönetimi Semineri gerçekleştirildi 6
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)