Hayatında hiç cv hazırlamadı ama firma kurdu, müdür oldu!

Hayatında hiç cv hazırlamadı ama firma kurdu, müdür oldu!

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Üsküdar Üniversitesi Organize İşler Kulübü’nün düzenlediği “Girişimcilik Liderlik ve Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitimi” Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğin konuğu Kalite Mühendislik ve Danışmanlık firma kurucusu ve UBM Plastik Şirketler Grubu Fabrika Müdürü Hüseyin Duran'dı.

Programın açılış konuşmasını Kulüp Başkanı Musab Celal Kara yaptı. Kulübün çalışmalarından, vizyon ve misyonundan bahsetti.

Konuşmacı Hüseyin Duran ise dinleyicilere Motivasyon, hedef belirleme ve o hedefin peşinden gitme konularında bir sunum gerçekleştirdi.

“Hedef en büyük adımdır”

Mezun olduğundan beri çalıştığını ve hayatı boyunca hiç cv hazırlamadığını söyleyen Duran, en başından beri hedefinin makine mühendisi olmak olduğunu ve hedefi doğrultusunda ilerlediğini söyledi. Önemli olan hedeflemek, hedefe giden yolda fedakârlık yapmak. Hedef bir insanın başarıya ulaşabilmesi için atılan en büyük adımdır diye ekledi.

Hayatında hiç cv hazırlamadı ama firma kurdu, müdür oldu! 2

“Vize-Finali dert etmeyin, kendinizi geliştirin”

İnsanın kendisini geliştirmesindeki önemi vurgulayan Duran, “Ne yaparsanız yapın, nereden mezun olursanız olun kendinizi geliştirmediğiniz sürece işsiz kalacaksınız. Kendinizi geliştirmek yerine vize, final, bütünleme gibi konuları dert ediyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Ders her türlü geçilir en fazla iki gün uyumazsınız o ders bir şekilde verilir ama okurken kendinizi geliştirmezseniz bunun geri dönüşü yoktur” dedi.

Toplum olarak eksikliklerimizin çok olduğunu söyleyen Duran, sözlerine “Biz çalışmıyoruz tüketim toplumuyuz. Saatlerce İnstagram'da video izliyoruz kendimizi engelleyemiyoruz ama kitap okurken canımız çıkıyor, bilimsel araştırma yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

“Toplumun bize ihtiyacı var”

Mesleklerin toplumsal rollerinden de bahseden Duran, “Hepimizin anne babası biz küçükken bizi doktor, mühendis, öğretmen olacak diye sevdi. Kimsenin annesi babası benim kızım sosyolog olacak, benim oğlum reklamcı olacak diye sevmedi. Belli başlı mesleklerin dışındaki meslekleri yok sayıyoruz. Hâlbuki bir toplumda psikolog yoksa sosyolog yoksa işletmeci, iktisatçı yoksa o toplum çöker. Toplumun size, bize ihtiyacı var. Biz bu önemin farkında değiliz” dedi.

“Orada bir köy var uzakta”

Günümüz meslekleri olarak adlandırılan Vine fenomenliği, Youtuber olma gibi mesleklere değinen Duran, toplumun git gide tüketim toplumu olmaya alıştığını söyledi.

Orada bir köy var uzakta şarkısını örnek veren Duran, “Bu sözün şarkıda şiirde sözde kalmaması gerektiğinin farkına varmamız lazım. Bizim o köye gidip, o toprağı görüp gençler olarak işlememiz lazım. Tüketimden vazgeçip üretime başlamamız lazım” diye belirtti.

Hayatında hiç cv hazırlamadı ama firma kurdu, müdür oldu! 3

“Kendini satamazsan aç kalırsın”

Meslek sahibi olma, iş bulma konusunda birkaç noktaya değinen Duran, “hata yapmaktan korkmayın, hata yapa yapa işin doğrusu öğrenilir. Kimse yaptığı işin uzmanı olarak doğmadı önemli olan sizin kendinize güvenmeniz, bilginizi karşı tarafa aktarıp kendinizi kanıtlayın. Kendinizi satamazsanız aç kalırsınız” dedi.

“İnsan Mesleğiyle Evlenir”

Hüseyin Duran şöyle konuştu, “Ben sizin yaşadığınız ve yaşayacağınız sıkıntıları yaşamış birisiyim sizden tek isteğim kendinizi geliştirmeniz ve hedef belirlemeniz.  Hedefe giden en yakın yol sizin mutlu olduğunuz yoldur. Okuduğun bölümü sevmemek, sevmediğin bir mesleği yapmak sevmediğin bir adam/kadın ile evlenmek gibidir. Meslek de böyledir. Mesleğinle evlenirsin ve ölene kadar boşanamazsın. Bir insan sevmediği bir meslekte asla yükselemez. Unutmayın ki nereye gideceğinizi bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğiniz bir önemi yoktur.”

“Sefer sizden zafer Allah'tan”

Konuşmasının devamında Farabi, İbni Sina, Mimar Sinan, gibi ünlü Türk düşünürleri ve bilim insanlarından örnek veren Duran,  “Eğer birilerinin örnek alınması gerekiyorsa bu insanlar örnek alınmalı. Bu kişiler bizim özümüz. Aynı kandanız. Onların yaptığı her şeyi bugün siz de yapabilirsiniz” dedi.

Konuşmasının sonunda dinleyicilerden ve genç nesilden beklentilerini dile getiren Duran, “Biz üretimci toplum olacağız. Bize ait olanı bilimle, fenle, bağdaşmayla biz yücelteceğiz” dedi. Duran, mücadelemizin bayrak ve vatan için olması gerektiğini de vurguladı.

Etkinlik plaket takdiminin ardından sona erdi.

Hayatında hiç cv hazırlamadı ama firma kurdu, müdür oldu! 4
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)