Müdür'ün Mesajı

Sevgili öğrenciler,

Önce sizleri Üsküdar Üniversitesi mensubu olduğunuz için kutluyorum. Bunun yanı sıra size söyleyeceklerim aynı zamanda, gelecek yıllarda öğrencimiz olacak evlatlarımızı da ilgilendirmektedir.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu(SHMYO) ,Sağlık Bilimleri Fakültesi ile aynı yerleşkede hizmet vermektedir. Okulumuz ulaşımı kolay tarihi Üsküdar’da, Çarşı yerleşkesinde bulunmaktadır.

SHMYO ülkemizin ihtiyacına uygun olarak, sağlık personellerini yetiştirmeyi hedeflemiştir. Bu elemanlar hekimle hasta arasında kaliteli sağlık hizmetini sunacaklardır. Bu amaçla öğrencilerimize sunulan eğitimin kalitesi, öğrencilerimizin Sağlık Bilimleri Fakülteleri’ne dikey geçişine de imkân vermektedir.

Biliyoruz ki sağlık hizmetlerinin kaliteli olması, sağlık personelinin kaliteli olmasıyla yakından ilgilidir. Böyle bir durumda toplum kaliteli sağlık hizmeti alabilecektir. On yılı aşkın süredir ülkemizde sağlık alanında devam eden gelişmeler ve kazanımlar bu konuyu daha çok öne çıkarmıştır. Yeni teknolojik gelişmeleri kullanabilen ve hasta ile iletişimi iyi olan elemanları yetiştirmenin zorunluluğu ortadadır.

Mezunlarımızın sağlık hizmeti verilen kurumlarda, hastanelerde verdikleri hizmetlerin oluşturduğu memnuniyetin bilgilerini geri dönüşüm ile alıyoruz. Bunlardan dolayı son derece mutluyuz. Bu okulumuzun ve öğrencilerimizin geleceği için çok önemlidir.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulumuz, kaliteli teorik eğitimin yanında, uygulamalar için kendi laboratuvarlarından ve ayni binada hizmet veren Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin laboratuvarlarından yararlanmaktadır. Ayrıca Üsküdar Üniversitesi bünyesinde hizmet veren NP Hastane ve Polikliniklerinden, İstanbul’daki bazı Üniversite Hastaneleri ile Kamu Eğitim ve Araştırma hastanelerinin imkânlarında da yararlanılmaktadır.

SHMYO 2016-2017 eğitim-öğretim yılı itibariyle 29 programa öğrenci kabul etmiştir. Çalışan öğrenciler için ise 16 ikinci(gece) öğretim programımız mevcuttur. Bu programlardan Acil Durum ve Afet Yönetimi, Patoloji Laboratuvar Teknikleri ile Diş Protez Teknolojisi (İÖ) bu yıl açılmıştır. Bu programlar web sitemizde görülebilir. Hepsi de ülkenin ihtiyaçlarına göre ve tabii ki mezun öğrencilerimizin iş bulma imkânlarının genişletilmesi amacıyla belirlenmiştir.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulumuzun Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Odyometri, Sosyal Hizmetler ve Gıda Teknolojisi programlarından mezun olanlar dikey geçiş sınavı ile üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne geçiş yapabilirler.

Değerli öğrencilerim,

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için çok önemli bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. YÖK  09 Haziran 2017 tarihinde “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” yayınladı. Buna göre ön lisans programlarında okuyan öğrenciler de Çift Anadal (ÇAP) yapma hakkını elde ettiler. Örneğin Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programına “kayıt yaptıran bir öğrenci, başarılı olduğu takdirde, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Radyoterapi, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programlarından birinde daha okuyabilir. Bu nedenle iki programdan mezun olup iki diploma sahibi olma şansı bulunmaktadır. Konu ile ilgili alternatif seçenekler WEB sitemizde bir tablo halinde görülebilir. Okulumuzda normal öğretimde 37 program bulunduğu için her bir öğrencinin ortalama 3-4 programdan uygun olan birinde daha okuması, ÇAP yapması, iki diploma sahibi olması şansı yüksektir. Ayrıca 18 adet ikinci öğretim programı olması da, bu şansı kullanmak için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

Biz inanıyoruz ki; mezun olan öğrencilerimiz gittikleri yerde bizi temsil edeceklerdir. Bu olay okulumuzdaki eğitim-öğretim kalitesinin daha iyi olması için bizi zorlayan, önemli bir değerlendirme ölçüsüdür.

İşte bunun için eğitim programlarımızda, gerek teorik gerekse uygulamalarda çağımızın bu alandaki gelişimlerini takip ediyoruz, takip etmek zorundayız. Öğrencilerimizin Okulu’muza her yıl artan talepleri çalışmalarımızın, gayretlerimizin başarısını göstermektedir.

Ayrıca öğrencilerimizin aileleri de bilmelidirler ki; öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen Üsküdar Üniversitesi’nin şefkatli bir yönetimi vardır.

Mezunlarımızı ve tüm öğrencilerimizi içtenlikle selamlıyorum; herkese başarılar diliyorum.

Müdür

Prof.Dr. Şefik Dursun