Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Jak Şalom: “Roman okumayandan romancı, film izlemeyenden sinemacı olmaz”

  • Anasayfa
  • Jak Şalom: “Roman okumayandan romancı, film izlemeyenden sinemacı olmaz”

Etkinlik Bilgileri
Başlangıç Tarihi : 21 Kasım 2018, 09:00:00 - 09:00:00

Jak Şalom: “Roman okumayandan romancı, film izlemeyenden sinemacı olmaz”

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünün düzenlediği  "Sinematek Söyleşisi " İletişim Fakültesi Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programın konuğu Türk Sinematek Derneği'ne ilk kayıt olmuş 1 numaralı üye kimlik kartına sahip olan ve 1966-1972 yılları arasında Türk Sinematek Derneği'nde, 1972-1977 yılları arasında Fransız Sinematek'inde profesyonel olarak çalışan Jak Şalom'du.  

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Arda Odabaşı'nın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte 1965 yılında kurulan ve günümüzde tekrar hayat bulan Sinematek Derneği'nin çalışmaları, etkinlikleri ve projeleri konuşuldu. Aynı zamanda Jak Şalom geçmişten günümüze sinema kültürü ve film koleksiyonculuğu hakkında da dinleyicilere bilgiler verdi.

Sinematek'in ne olduğuna değinen Şalom, Sinematek'i bir müze gibi görmemiz gerektiğini, bir resim müzesi, bir heykel müzesi neyse Sinematek'in de öyle olduğunu söyledi. Sinematek’in kelime anlamının “Sinema Evi” olduğunu da ekledi.

Üsküdar Üniversitesi

“Ticari yönü değil, sanat yönü ağır basan bir sinemayı savunuyor”

Sinematek Derneği'nin amacından bahseden Şalom, günümüzde sinemaların ticari amaçla çalıştığını ve artık eski sanat kaygısını çok fazla gütmediklerini söyledi. Sinematek Derneği'nin ise sinemanın ticari değil, sanat yönünün ağır bastığı bir sinemayı savunduğunu söyledi.

“Roman okumayandan romancı, film izlemeyenden sinemacı olmaz”

Her işin belli bir ustalık ve birikim gerektirdiğini söyleyen Şalom, “Nasıl ki hayatında hiç roman okumamış bir insandan romancı olmazsa film izlemeyenden de sinemacı olmaz. Zengin seyir deneyimi size birikim sağlar” dedi.

“Sinematek'ler birer koleksiyon evidir”

Sinematek'lerin birikimler sonucunda ortaya çıktığını söyleyen Şalom, içeriklerinde sadece filmlerin değil, film arşivleri, film fotoğrafları, filmlerle ilgili giysiler, senaryolar gibi sembolik örneklerin de olduğunu ifade etti.  Bunların hepsinin uzun sürelerde bir araya getirildiğini ve muhafaza edildiğini de ekledi.

Üsküdar Üniversitesi

“Filmden haz almak istiyorsanız filmi sinemada izleyin”

Eskiden film izlemenin ustalık gerektiren bir tekniği olduğunu söyleyen Şalom, günümüzde bu tekniklerin git gide kaybolduğunu, film izlemek için artık sinemaya gitmek yerine herkesin cep telefonundan film izlediğini ve sonunda bir haz alınmadığını dile getirdi. Sözlerinin devamında somut örneklere yer veren Şalom “Mona Lisa'dan haz almak istiyorsanız, onu gidip Fransa'da yerinde görmeniz lazım telefon ekranından fotoğrafını görerek haz alamazsınız. Aynı şekilde filmden haz almak istiyorsanız filmi sinemada izlemeniz lazım” şeklinde konuştu.

Günümüz Sinematek Derneği'nin yeniden kurulması konusuna değinen Şalom yapımı devam eden bina ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Sinemacıların bu yapıya sahip çıkmasını istiyoruz”

Sinemanın sahip çıkılması gereken bir kültür mirası olduğunu söyleyen Şalom, yapımı devam eden binanın herkese ve her faaliyete açık olduğunu dile getirdi. Özellikle sinemacıların bu yapıya sahip çıkmasını ve bu yapının gelecek kuşaklara da aktarılmasını istedi.

Program, plaket takdiminin ardından sona erdi.

Üsküdar Üniversitesi 

Haber-Fotoğraf: Şüheda Damgacı 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


 

Eklenme Tarihi : 07 Şubat 2019

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!