Dr.Öğr. Üyesi Turgay ALTUNALAN

Sağlık Bilimleri Fakültesi / Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

turgay.altunalanuskudar.edu.tr

(0216) 400 2222 5073

ORCID ID: 0000-0002-6970-0959

Citation : 5 | h-index : 1 | i10-index : 0


Kısa Özgeçmiş

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Altunalan Trabzon’da doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır. İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans programından 2007 yılında, İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Gelişim Nörolojisi Yüksek Lisans programından 2017 yılında mezun oldu. Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ABD’da 2021 yılında tamamladı. 

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Altunalan’ın Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozuklukların rehabilitasyonuna yönelik klinikte 14 yıllık deneyimi bulunmaktadır. 2009 yılında Heinz F. R. Prechtl’dan Genel Hareketler Analizi eğitimini İtalya’da aldı. Bu tarihten sonra çalışmalarını Cerebral Palsy’nin erken tespit edilmesi ve erken müdahalesi üzerine yoğunlaştırdı. Yüksek lisans tezinde prematüre bebeklerin okul yaşındaki denge ve koordinasyon becerilerini inceledi. Doktora tezinde ise geliştirdiği “Kaşif Bebekler” Erken Müdahale Programının etkinliğini inceledi.

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Altunalan 2010 yılında Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nda (TSÇV) (Cerebral Palsy Türkiye) çalışmaya başladı. TSÇV’de Özel Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon, Özel Hıfzı Özcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi birimlerinde çalıştı. Özel Hıfzı Özcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon biriminde Fizyoterapi Ünitesinin Yetkilisi olarak görev yaptı. Aile Danışma Merkezi Erken Müdahale Ünitesinin kurulmasında öncü rol üstlendi.
TSÇV’de görev yaptığı 10 yıl boyunca klinik ve akademik çalışmalarının yanında ulusal ve uluslararası birçok projede aktif rol aldı. “Fizyoterapistlere Yönelik Oyun Temelli ve Aile Merkezli Erken Müdahale” Projesinde (Proje No: 2017-1-TR01-KA202-046189) sorumlu uzman olarak yazım ve yürütme aşamasında görev yaptı. Ülkemizde erken müdahale programlarının yaygınlaştırılması ve standartlaştırılmasına yönelik T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenlediği çalıştaylarda Ulusal Erken Müdahale Sistemin kurulmasına yönelik çalışmalar yaptı.

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Altunalan 2021 Mart ayında Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde göreve başladı. 

Çalışma Alanları:
Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar, Erken Tanı ve Erken Müdahale, Özel Gereksinimli Bireylerde hareket becerisinin öğrenimi, çocuklarda çevre ile oyun davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi, Tubitak ve Erasmus + projeleri. 

Devamı

Öğrenim Durumu & Akademik Unvanlar

Akademik Faaliyetler > Yayınlar

(ISI Web of Science Core Collection *) Toplam: 2

Akademik Faaliyetler > Yayınlar

(Diğer Bilimsel Yayınlar) Toplam: 1

Akademik Faaliyetler > Kongre - Konferans Katılım

  • 8. Uluslararası Katılımlı Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi, 2021.

İdari Faaliyetler

  • Öğrenci Danışmanlığı / Student Adviser, 41 veya üzeri Öğrenci Danışmanlığı, (2021 - Devam ediyor.)

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri

* ISI Web of Science Core Collection

  • Science Citation Index
  • Arts & Humanities Citation Index
  • Science Citation Index Expanded
  • Social Sciences Citation Index
  • Emerging Sources Citation Index