Facebook Pixel Code

Üsküdar Üniversitesi

Kapat

Prof.Dr. İsmail AVCIBAŞ

MDBF / Elektronik Mühendisliği

ismail.avcibasuskudar.edu.tr

(0216) 400 2222

Özgeçmiş

İsmail Avcıbaş Ankara'da doğdu. Esentepe İlkokulu ve Anafartalar Lisesi orta bölümünü Ankara'da, Deniz Lisesi'ni İstanbul'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünü 1992 yılında bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisanstan sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim dalında doktora eğitimini 2001 yılında tamamladı. Doktora eğitimi sırasında TÜBİTAK'tan kazandığı burs ile bir buçuk yıl ABD, New York Polytechnic Universitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği bölümünde doktora tezi ile ilgili çalışmalarda bulundu. Doktora sonrası Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği ile Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Dr. Avcıbaş'ın çalışma konuları sinyal işlemenin güvenlik uygulamalarıdır. Doktora çalışmaları sırasında evrensel gizliyazı analizi yöntemlerinin geliştirilmesine öncülük etti. Amerikan Hava Kuvvetleri Bilimsel Araştırmalar Ofisi ve Araştırma Laboratuvarlarının (AFOSR, AFORL) destekledikleri gizliyazı analiz projelerinde 2001-2004 yılları arasında danışmanlık yaptı. NSF ve TÜBİTAK'ın ortaklaşa desteklediği bir diğer gizliyazı analizi projesinde 2003-2005 yılları arasında eş-yürütücülük yaptı. 2014-2016 yılları arasında TÜBİTAK'a danışmanlık yaptı.

Sayısal nesnelerden adli kanıt toplama bir diğer uzmanlık alanıdır. Bu bağlamda sayısal nesnenin cihaz ile elde edildiğine ve nesne üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığını tespit etmeye yönelik yöntemler geliştirmiştir. Sayısal nesnelerden adli kanıt toplama konusundaki çalışmaları yürütücülüğünü ve eş-yürütücülüğünü yaptığı iki adet TÜBİTAK projesi ile desteklenmiştir. Araştırmalarını alanının önde gelen dergilerinde yayınlayan Dr. Avcıbaş'ın bilimsel çalışmaları Google Scholar'da 3000'in üzerinde atıf almıştır.