Facebook Pixel Code
Üsküdar ÜniversitesiKapat

Prof.Dr. Defne KAYA

SBF / Fizyoterapi ve Rehabilitasyon - Bölüm Başkanı / ÜSFİZYOTEM Müdürü

defne.kayauskudar.edu.tr

(0216) 400 2222

Özgeçmiş

23 Aralık 1976 yılında Cide/Kastamonu’da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü 1999’da bitirmiş, aynı yıl, Hacettepe Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimine ve araştırma görevlisi olarak Erken Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi’nde çalışmaya başlamıştır. Ekim 2002 yılında “Yüksek Voltaj Kesikli Galvanik Stimulasyon ve Patellar Bantlamanın Patellofemoral Ağrı Sendromu Üzerine Etkisi” konulu tezini tamamlayıp bilim uzmanlığını alarak doktora programına başlamıştır. 2007 yılında, Birleşik Krallık’ın onursal araştırıcısı olarak, Manchester Üniversitesi Center For Rehabilitation Science’da yürütülen “Optimizing Physiotherapy in the Treatment of Patellofemoral Pain Syndrome” konulu üniversite projesinde ve kendi dizaynı olan dizliğin patellofemoral ağrı sendromlu hastaların kas inhibisyonu üzerine etkinliğini araştırdıkları projede araştırmacı olarak çalışmıştır. 2005-2008 yılları arasında, iki projede araştırmacı olarak çalışmıştır. Prof. Dr. Gül Baltacı ile doktora dersi sırasında tasarladıkları ve DPT-TUBİTAK tarafında kabul edilen “Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası fizyoterapi sonuçlarının karşılaştırılması (izokinetik kas kuvveti, propriosepsiyon ve fonksiyonel seviye)” başlıklı proje 2005-2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. İnci Yüksel ve ekibinin yürüttüğü ve Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Birimi tarafından kabul edilen “Total kalça artroplastili hastalarda denge ve postüral kontrolün değerlendirilmesi” başlıklı proje 2005-2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

2008′de “Patellofemoral Ağrı Sendromunda Kas Kuvveti, Fonksiyonel Endurans, Koordinasyon ve Propriyosepsiyon” konulu tezini bitirerek doktorasını tamamlamıştır. Eylül 2008′de Münih Teknik Üniversitesi “Abteilung und Poliklinik für Sportorthopadie des Klinikum rechts der Isar der TUM” da rotator kılıf ve medial patellofemoral ligament cerrahisi sonrası fizyoterapi üzerine çalışmıştır. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

2010 ve 2012 yıllarında ikişer ay Manchester Üniversitesi Centre for Rehabilitation Science Arthritis Research UK ‘de gözlemci olarak çalışmıştır.

Sports Health yayımlanan “The Effect of an Exercise Program in Conjunction With Short-Period Patellar Taping on Pain, Electromyogram Activity, and Muscle Strength in Patellofemoral Pain Syndrome” isimli makalesi 2010 yılında “Avustralya Spor Komisyonu”  tarafından okunması gereken 100 makale arasına seçilmiştir.

Dr.Kaya, 12-16 Ekim 2010 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen X. Türk Spor Yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi kongresinde “Profesyonel basketbol oyuncularında propriyosepsiyon, kas kuvveti ve serbest atış yüzdesi arasındaki ilişki” başlıklı çalışması ile uzun süredir verilmeyen “en iyi sözel sunum & genç araştırmacı destek ödülü”nü almıştır. Aynı kongrede Veli Lök ödülüne layık görülen “Sinovyal dokunun “in-vivo” kondrosit kültürü üzerine etkisi: bir hayvan çalışması” başlıklı çalışmanın yazarları arasındadır. Dr.Kaya, 2010 yılında Brüksel’de gerçekleşen 6. EFOST kongresinde en iyi araştırma ödülüne layık görülen “In-vivo: Chondrocyte Culture: An animal study” başlıklı çalışmanın yazarlarından birisidir.  

Dr. Kaya, OMICS Group International tarafından hazırlanan “Proprioception: The Forgotten Sixth Sense” isimli İngilizce elektronik kitabın editörü ve yazarlarındandır. Ayrıca Springer Verlag tarafından ikinci edisyonu basılan Sports Injuries - Prevention, Diagnosis, Treatment and Rehabilitation” isimli İngilizce kitabın yardımcı editörlerinden ve yazarlarındandır. Springer tarafından Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Proprioception in Orthopaedics, Sports Medicine and Rehabilitation” kitabın baş editörüdür. Dr.Kaya, doktora dersi bünyesinde aldığı ders sırasında oluşturulmuş ve Pelikan & Tıp Teknik Yayıncılık’ın 2008’de bastığı “Kanıta Dayalı Elektroterapi” adlı kitabın Edibe Yakut, Murat Dalkılıç, Defne Kaya’dan oluşan yazarlarından birisidir.

Dr. Kaya, 2013 yılında Doçent, 2018 yılında Profesör unvanını almıştır.

Dr.Kaya, 2016 yılında Spor Yaralanmalarında Farklı Bakış Açılarıyla Güncel Tedavi ve Rehabilitasyon Yaklaşımları, 2017 yılında Spor Yaralanmalarında Farklı Bakış Açılarıyla Güncel Tedavi ve Rehabilitasyon Yaklaşımları II ve 2018 yılında Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi’ne başkanlık yapmıştır. Bu etkinlikler Üsküdar Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmiştir.

Dr.Kaya, 2013-2017 yılları arasında, Türk Fizyoterapi Rehabilitasyon Dergisi’nin editör yardımcılarından birisi olarak çalışmıştır. 2014 yılından beri, The Muscle, Ligaments and Tendons Journal’ın yayın kurulu üyesidir.

Dr.Kaya, çok sayıda uluslararası ve ulusal indeksli dergide hakemlik yapmaktadır.

Dr.Kaya’nın yabancı dili İngilizce’dir. ÜDS (2010 Aralık) yabancı dil puanı 91.250’ dir.

Dr.Kaya, Türkiye Fizyoterapistler Derneği, Türkiye Spor Yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği’nin Ortopedik Rehabilitasyon & Spor Hekimliği, Propriyosepsiyon ve Çoklu Merkez Çalışma alt çalışma gruplarının kurucu üyesidir.

Prof. Dr. Defne Kaya, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve NP Fizyoterapi Rehabilitasyon Merkezi müdürü görevlerini halen sürdürmektedir.