Facebook Pixel Code

Üsküdar Üniversitesi

Kapat

Dr.Öğr. Üyesi Ahmet Can TİMUÇİN

MDBF / Kimya-Biyoloji Mühendisliği

ahmetcan.timucinuskudar.edu.tr

(0216) 400 2222

Özgeçmiş

1983 yılında İstanbul`da doğan Dr.Öğr. Üyesi Ahmet Can Timuçin, lise eğitimini 1998-2003 yılları arasında Robert Kolej`de tamamladı. 
Lisans eğitimini, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyolojik Bilimler ve Biyomühendislik programında 2007 yılında bitirdi. Bu eğitim sırasında, State University of New York Downstate Medical Center da multiple myeloma için kullanılabilecek yeni ilaç adayı moleküller ile ilgili çalışmalarda yer aldı. 
2008 yılında Columbia University Medical Center Institute of Human Nutrition da yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisansı sırasında, hipoksi, PARP inhibitörleri ve Aldoz Redüktaz enziminin hücre ölümü üzerine olan etkisi konularında başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. 
2015 yılında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyolojik Bilimler ve Biyomühendislik programında doktora çalışmalarını tamamladı ve doktora tezi ile NFAT5 bağımlı Aldoz Redüktaz (AR) enziminin protein seviyesindeki anlatımını kontrol eden yeni bir protein-protein etkileşimi sisteminin varlığını ortaya koydu.
2015-2017 yılları arasında, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik programında doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. Bu sırada, SIRT6-NFAT5-AR ekseni, Lipid Oksidasyon Ürünleri ve anti-apoptotik BCL-2 proteinleri inhibitörlerinin kanserde kullanımı ile ilgili çalışmalarda yer aldı.
Halen, Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Kimya-Biyoloji Mühendisliği Bölümünde çalışmalarına devam etmektedir. 
İyi derecede İngilizce bilen Dr. Timuçin`in akademik ilgi alanları: Kanserde Hücresel Sinyal Mekanizmaları, Transkripsiyon Faktörleri ve Protein-Peptit Etkileşimlerinin işlemsel ve deneysel analizidir.